Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Филипините изпревариха Китай като най-зависима държава от енергия, произвеждана от въглища
Зависимостта на Филипините от въглищна енергия е нараснала с 62% миналата година, изпреварвайки Китай, Индонезия и Полша, според базирания в Лондон енергиен мозъчен тръст Ember, предаде CNBC.
Филипините бяха и най-зависимата от въглищата страна в Югоизточна Азия през 2023 г., тъй като възприемането на производство на електроенергия от възобновяеми източници остава ниско. Делът на произведената електроенергия от въглища в страната се покачи до 61,9% през миналата година спрямо 59,1% през 2022 г. Като цяло производството на въглища в страната също се е повишило с 9,7%, което е повече от 4,6% увеличение на търсенето на електроенергия, се казва в доклада.
„Въглищата изиграха важна роля в енергийната сигурност на Филипините. През 90-те години бяха изградени много нови въглищни електроцентрали, за да отговорят на нарастващото търсене на електричество“, каза пред CNBC Динита Сетявати, старши анализатор на електроенергийната политика за Югоизточна Азия в Ember Climate.
Индонезия – петият по големина производител на въглища в света – следва плътно след нея, като делът на електроенергията, генерирана от въглища, достигна нови върхове от 61,8% през 2023 г.
„Индонезия и Филипините са двете най-зависими от въглищата държави в Югоизточна Азия и тяхната зависимост от въглища нараства бързо“, се казва в доклада, добавяйки, че регионът на Югоизточна Азия е отбелязал ръст от 2% в зависимостта от въглища от 31% през 2022 г. 33% миналата година.
Китай направи крачки в намаляването на зависимостта си от най-замърсяващото изкопаемо гориво за производство на електроенергия, като търсенето е 60,7% през 2023 г. – по-малко от Индия със 75,2% и Полша с 61%, според Ember. В качеството си на най-големия производител на въглища в света, Китай, постигна забележителен напредък в развитието на възобновяемата енергия. В резултат на това се наблюдава забавяне на темпа на увеличаване на емисиите - от средно 9% годишно между 2001 г. и 2015 г. до 4,4% годишно между 2016 г. и 2023 г., каза енергийният мозъчен тръст през май, добавяйки, че чистото електричество е допринесло за 35% от общото производство на електроенергия в Китай.
Индонезия и Филипините са все още на години разстояние от замяната на въглищата като основен източник на електроенергия, а увеличаването на възобновяемата енергия в техния електрически микс е от първостепенно значение.
„Индонезия и Филипините отбелязаха ограничен растеж в производството на електроенергия от възобновяеми източници, тъй като техният вятърен и слънчев потенциал остава почти изцяло неизползван“, се казва в доклада.
Ember посочва, че производството на вятър и слънце във Филипините се е увеличило само от под 1 тераватчас през 2015 г. до 3,7 тераватчаса миналата година. Това е значително по-бавно от растежа в останалата част от региона, където вятърното и слънчевото производство се покачи с 46 TWh от 2015 г. до 2023 г., главно благодарение на Виетнам, се казва в доклада.
„Увеличаването на възобновяемите енергийни източници трябва да се извърши успоредно със спирането на темпото на производство на енергия от въглища в Индонезия и Филипините“, каза Сетявати от Ember пред CNBC.
Правителството на Индонезия трябва да увеличи амбициите си за възобновяема енергия, каза тя, добавяйки, че трябва да бъдат въведени нови политики за насърчаване на развитието на слънчевата и вятърната енергия.
„Например, стимули за потребители на слънчева енергия на покрива, облекчаване на изискванията за местно съдържание за производителите на вятърна и слънчева енергия и публично финансиране на научни изследвания в областта на слънчевите и вятърните технологии.“
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.