Генералният секретар на ОПЕК: Липсата на инвестиции може да тласне петрола до 100 долара за барел

Генералният секретар на ОПЕК: Липсата на инвестиции може да тласне петрола до 100 долара за барел

Липсата на инвестиции в петролната индустрия представлява опасност за световната енергийна сигурност и може да доведе до цените на суровия петрол до 100 долара за барел. Това заяви пред CNN генералният секретар на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) Хайтам ал Гайс.

В световен мащаб е необходима обща инвестиция от най-малко 12 трилиона долара в петролната индустрия от сега до 2045 г., за да се предотврати скок в цените на енергията, каза Ал Гайс пред Беки Андерсън от CNN на енергийната конференция ADIPEC в Абу Даби.

Недостатъчното инвестиране в петролния сектор е „опасно“, предупреди той.

„Като не инвестираме достатъчно, ние всъщност застрашаваме енергийната сигурност... Без тази инвестиция мисля, че има сериозни възможности цените, нестабилността да се увеличават с нарастването на търсенето“, каза той.

Цената на петрола сорт Брент се повиши с 29% от дъното в средата на юни и миналата седмица се търгува близо до 97 долара за барел - най-високото ниво от миналия ноември, главно на фона на продължителните съкращения на добива от Саудитска Арабия и Русия.

Запитан дали петролът ще достигне 100 долара за барел, както предполагат някои анализатори, Ал Гайс каза, че ОПЕК не е прогнозирала цените, но „факторите, които могат да доведат до това число … съществуват от известно време“.

„Вярвам, че е изключително важно светът да разбере това правилно. Като инвестираме недостатъчно, ние всъщност застрашаваме енергийната сигурност – светът ще се нуждае от най-малко $12 трилиона инвестиции в световен мащаб за петролната индустрия от сега до 2045 г.“

Ал Гайс каза, че населението и икономическият растеж означават, че „няма начин на земята“ бъдещите енергийни нужди на света да могат да бъдат задоволени само от възобновяеми източници или чрез разчитане на водород като източник на енергия.

„Трябва да се уверим, че светът разполага с достатъчно енергия – стабилни, достъпни, надеждни, не прекъсващи източници на енергия“, добави той.

Коментарите идват само седмица, след като Международната агенция по енергетика прогнозира, че световното търсене на петрол, природен газ и въглища вероятно ще достигне своя връх до 2030 г.

МАЕ призова разходите за нови петролни и газови проекти да спрат незабавно, ако светът има шанс да намали емисиите на нетна база до нула до 2050 г., като се вземат предвид всички емисии, произведени и отстранени от атмосферата.

Изпълнителният директор на агенцията Фатих Бирл каза пред репортери миналата седмица, че въпреки огромното разширяване на възобновяемата енергия в световен мащаб, ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий над нивата преди индустриалната епоха -прагът, след който екстремното време ще има катастрофално въздействие, остава „херкулесова задача“.

Постигането на тази цел изисква глобалното търсене на изкопаеми горива да спадне с 25% до 2030 г. в сравнение с настоящите нива, според прогнозите на МАЕ.

Ал Гайс каза, че постигането на тази цел за намаляване ще бъде „монументално предизвикателство“, като се има предвид, че потреблението на изкопаеми горива като дял от глобалното търсене на енергия едва се е променило за 30 години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ