Германската икономика може да понесе загуби за 193 млрд. евро при пълно спиране на руския газ

Германската икономика може да понесе загуби за 193 млрд. евро при пълно спиране на руския газ

Пълното спиране на доставките на руски природен газ може да струва на Германия 12,7% от потенциалния обем на икономиката на страната през втората половина на тази година, сочат данни от проучване на специализираната фирма за икономически анализи Prognos, предаде Ройтерс.

В прочуването, което е по поръчка на Баварската на индустриална асоциация (VBW), се посочва, че най-тежко засегнати от подобно развитие ще бъдат стъкларската, стоманодобивната, химическата, и текстилната индустрия, както и производителите на храни и керамични изделия. През 2021 г. Германия е консумирала 1003 тераватчаса ( TWh), от които 36% са отишли за индустрията.

Включвайки странични ефекти, като въздействието върху веригите за доставка, очакваната загуба под формата на нереализирана продукция може да достигне 193 млрд. евро за шестмесечен период.

„Рязкото прекратяване на вноса на руски газ също би имало значително въздействие върху работната сила в Германия. Около 5,6 милиона работни места ще бъдат засегнати от последствията от това действие“, каза управляващият директор на vwb Бертрам Бросарт.

Отоплителният сезон за половината от общо 41 милиона домакинства в Германия, които разчитат на газ, започва през октомври, като по това време министерството на икономиката иска газовите хранилища да бъдат пълни на 80%. В момента те са запълнени на 60,35.

Що се отнася до по-нататъшните намаления на руските доставки на газ за Европа, миналата седмица германското правителство задейства втората от общо три фази в плана си за действие при газови кризи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: Ако Путин искаше край на войната, нямаше да подстрекава съседите ни да ни налагат енергийна блокада
Зеленски отхвърли идеята на Путин за среща в Москва и го покани в Киев
Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
Братя Карни превръщат колиба в империя от пицарии със заем от 600 долара
Tesla предлага възнаграждение от 1 трилион долара на Мъск. Ще го одобрят ли акционерите?
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България
Израелската армия призовава жителите на град Газа да го напуснат
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.