Германия предупреди, че спирането на газа от Русия може да предизвика ефекта на Lehman Brothers

Германия предупреди, че спирането на газа от Русия може да предизвика ефекта на Lehman Brothers

Германия предупреди, че действията на Русия за намаляване на доставките на природен газ в Европа рискуват да предизвикат срив на енергийните пазари, правейки паралел с ролята на Lehman Brothers в предизвикването на световната финансова криза от 2007-2008 г., предаде Блумбърг.

Докато енергийните доставчици трупат загуби и са принудени да покриват обеми на високи цени, съществува риск от ефект на преливане за местните дружества за комунални услуги и техните клиенти, включително потребителите и бизнеса, заяви икономическият министър Роберт Хабек в четвъртък, след като съобщи, че Германия навлиза във „Фаза 2“ от своя тристепенен план за извънредни ситуации при газова криза.

„Ако този недостиг стане толкова голям, че те не могат  да го покрият, в определен момент целият пазар ще бъде застрашен от колапс“, каза той.

Най-голямата икономика в Европа е изправена пред безпрецедентната перспектива бизнесът и потребителите да останат без енергия. В продължение на месеци руският президент Владимир Путин постепенно намалява доставките за страната, което някои експерти определят като отмъщение за санкциите, наложени на Москва заради нахлуването в Украйна.

Повишението на степента от кризисния план Германия ще доведе до затягане на наблюдението на пазара и до подновяване на работата на някои въглищни електроцентрали. При настоящият темп на приток на газ, Германия ще се нуждае от 116 дни, за да постигне целта си за запълняемост на газохранилищата от 90%. Това означава, че целта може да бъде постигната до средата на октомври – време от годината, когато домакинствата обикновено започват да консумират повече газ за отопление.

Това ниво на кризисния план позволява на правителството да одобри законодателство, което да позволи на енергийните компании да прехвърлят увеличенията на разходите към домовете и бизнеса. Хабек каза, че засега отлага корекциите на цените, за да види първо как реагира пазарът.

„Това ще бъде скалист път, който трябва да изминем като държава“, каза той. „Дори и все още да не го усещаме, ние сме в газова криза“, добави министърът.

Германските компании реагираха бързо. Химическият гигант BASF обяви, че може да намали производството, тъй като цените на газа се покачват. Автомобилостроителят BMW пък заяви, може да купува електроенергия от трети страни, вместо да управлява свои собствени централи за комбинирано производство на газ.

Германия, която все още разчита на Русия за повече от една трета от своите доставки на газ, въведе първоначалната фаза на „ранно предупреждение“ в края на март, когато исканията на Кремъл за плащане в рубли накараха Берлин да се подготви за потенциално прекъсване на доставките. Третото и най-високо ниво на „спешност“ ще включва държавен контрол върху цялата газоразпределителна мрежа.

Кризата с газа обаче не засяга само Германия. Върховният представител на ЕС по въпросите на климата Франс Тимерманс заяви, че руските съкращения на газовите доставки са засегнали 12 държави от ЕС.

„Рискът от пълно прекъсване на газа сега е по-реален от всякога“, каза той. „Всичко това е част от стратегията на Русия да подкопае нашето единство“, добави Тимерманс.

Хабек, който е и вицеканцлер, каза, че ходът на Русия да намали доставките на газ през газопровода „Северен поток“ прави почти невъзможно осигуряването на достатъчни запаси от газ за зимата без допълнителни мерки. Той посочи, че е загрижен, че „Северен поток“ може да не се върне към нормалния си капацитет на пренос след 10-дневен период на поддръжка, който ще започне на 11 юли. В момента газовите хранилища на страната са запълнени на 58%.

„Въпреки че доставките на газ все още са осигурени в краткосрочен план, компаниите от всички сектори са изключително загрижени“, каза Питър Адриан, президент на бизнес лобито DIHK.

„Предвид тези тъмни облаци, които се събират, сега трябва да положим общи усилия, за да пестим газ за зимата“, добави той.

Газът е важна част от енергийния микс на Германия и е по-труден за замяна от руските въглища и петрол, чиито внос постепенно ще бъде прекратен  до края на годината. Горивото е от решаващо значение за отоплението на домове и за промишлени процеси в химическия, фармацевтичния и металургичния сектор.

Германия предприе стъпки за осигуряване на доставки, включително поемане на контрол над местното дъщерно дружество на „Газпром“, което беше преименувано на Securing Energy for Europe GmbH. Страната също така изгражда инфраструктура за внос на втечнен природен газ от САЩ и други доставчици, но тя ще бъде готова чак по-късно тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ