Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Христов: Природният газ през януари ще поскъпне с около 30%
Енергийният министър Росен Христов прогнозира 30% увеличение на цената на газа през зимните месеци.
„За януари поисканата цена се определя на база на целия микс, който имаме в страната. Зимните месеци започваме да добавяме към количествата, които купуваме, такива от хранилището в Чирен, където бяха нагнетени количества, купени на много висока цена от предишното правителство през август и септември. Сега ги ползваме и те вдигат средната цена на всичкия газ“, заяви Христов пред Нова телевизия.
По думите му другата компонента, върху която имаме по-голямо влияние, е втечнения газ, който продължаваме да купуваме на месечна база.
„Именно за това беше и тази борба в Брюксел за цената на тавана на газа. Ние и още 10 държави преговаряхме много усилено за по-нисък таван на газа. Нашето предложение беше от порядъка 150-160 евро. Холандия предлагаше 275 евро. С дълги преговори го смъкнаха на 200, после на 188, а в крайна сметка на 180 евро“ обясни той, като добави, че регулаторът следи калкулацията да е точна.
Той каза, че на 31 декември ще знаем на каква цена ще закупим газа през януари, като според него средната цена ще е около 200 лева.
Христов обясни, че активно се преговаря за увеличаване на вноса, за да се ограничи използването на скъп газ от Чирен.
Министърът каза, че до 10 дни България трябва да финализира преговорите с Турция за доставка на природен газ. Очаква се да бъдат сключени дългосрочни договори.
„България консумира около 3, 5 милиарда куб. метра газ на година. 1 милиард идва от Азербайджан, тоест около 30%. В момента всичко останало купуваме от Гърция- втечнен и тръбен газ. Това са краткосрочни договори. С Турция направихме голям пробив при срещата между Радев и Ердоган. Държавният глава успя да договори изцяло промяна в тяхната позиция спрямо партньорството с България. Това нещо не е постигано дори в периодите на най-топли отношения между двете страни“, каза Христов.
„Става въпрос за дългосрочно сътрудничество и възможност да ползваме турските терминали за втечнен газ, както и капацитета на тази връзка, така че този втечнен газ да го доставим до България. Преговаряме за 1 милиард куб. метра, което са още 30%. Говорим за 13-годишен договор на много изгодни цени. Трябва да е пак с кораби и да се втечнява. Следващата стъпка е доставката на кораби. Там върви 10-годишен търг. Турция ни предлага да се включим в техните преговори с няколко от най-крупните световни доставчици. Преговарят основно с американски компании и с европейски – Норвегия”, поясни министърът на енергетиката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.