Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ирак открива днес първата си промишлена соларна електроцентрала
Ирак открива днес първата си промишлена соларна електроцентрала в обширна пустинна зона в провинция Кербала, югозападно от Багдад, предаде Асошиейтед прес.
Проектът е част от усилията на правителството за разширяване на производството на енергия от възобновяеми източници в страната, която въпреки богатството си на нефт и газ често изпитва сериозни кризи с електрозахранването, пише БТА.
"Това е първият подобен проект в Ирак с такъв капацитет", заяви изпълнителният директор на новата централа Сафа Хюсеин, който подчерта, че целта е да се снабдява националната мрежа с електроенергия, да се намали потреблението на гориво в пиковите часове и да се ограничи негативното въздействие на газовите емисии върху околната среда.
Соларната централа в Кербала ще може да произвежда до 300 мегавата електроенергия в пиковите часове, съобщи Насер Карим ал-Судани, ръководител на националния екип за проекти за слънчева енергия в кабинета на министър-председателя. Той допълни, че в провинция Бабил се изгражда нов проект с капацитет 225 мегавата, а скоро ще започне и изграждането на соларна електроцентрала с капацитет от 1000 мегавата в южната провинция Басра.
Заместник-министърът на електроенергията Адел Карим посочи, че Ирак разполага с проекти за соларна енергия с общ капацитет от 12 500 мегавата, които вече се изпълняват, са в процес на одобрение или на договаряне. Ако бъдат реализирани напълно, те ще задоволяват между 15 и 20 процента от общото търсене на електроенергия в страната, с изключение на северния кюрдски регион.
По думите му компаниите, с които Ирак вече е сключил договори или преговаря, ще продават електроенергия на изгодни цени, като правителството ще я предоставя на потребителите. Тарифите обаче не бяха уточнени.
Въпреки природните си ресурси Ирак страда от хроничен недостиг на електроенергия, породен от десетилетия войни, корупция и лошо управление. Прекъсванията на тока са често явление, особено през лятото, когато температурите надхвърлят 50 градуса по Целзий, а много граждани разчитат на дизелови генератори.
В момента Ирак произвежда между 27 000 и 28 000 мегавата електроенергия, докато потреблението в цялата страна достига между 50 000 и 55 000 мегавата. Около 8000 мегавата идват от електроцентрали, работещи с внасян ирански газ.
Зависимостта на Ирак от вноса на ирански газ и директни доставки на електроенергия от Иран поставя страната в сложна ситуация спрямо санкциите на САЩ. По-рано тази година Вашингтон прекрати освобождаването от санкции за директни покупки на електроенергия от Иран, но остави в сила разрешението за внос на газ.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Toyota ще построи завод в Тексас и ще премести част от производството на камиони от Мексико
Автомобили |Голямото AI разочарование: защо компаниите отново търсят хора?
Технологии |Румен Радев: Твърдо сме решени да изведем България на енергийната карта на Европа
България |Глобален мащаб и бизнес лидерство: Как Академия „Щастлив живот“ стъпи в Британския парламент с четири международни отличия
Бизнес | Advertorial |Китайските AI модели набират популярност сред американските компании
Технологии |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Свят |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Времето: Слънчева сутрин, но на места следобед ще превали
България |Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Автомобили |Археолози откриха непокътнат град на маите в биосферния резерват Калакмул
Любопитно |От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
България |Как да разграничите полезните провали от останалите?
Лидерство |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтБНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
ФинансиКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
СвятИзненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
Техники за успехABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
БългарияДжеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
ТехнологииADVERTORIAL
Глобален мащаб и бизнес лидерство: Как Академия „Щастлив живот“ стъпи в Британския парламент с четири международни отличия
Бъдещето си ти: Fibank стартира новото издание на своята стажантска програма
Коментари
Няма въведени кометари.