Лек ръст на цените на петрола след поевтиняването през миналата седмица

Лек ръст на цените на петрола след поевтиняването през миналата седмица

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник на фона на оптимизма относно възстановяването на търсенето в Китай, както и опасенията, че недостатъчните инвестиции в сектора ще намалят бъдещите доставки на петрол, докато големите производители поддържат ограничени нива на добив, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,75 долара, или 0,90%, до 83,75 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,64 долара, или 0,84%, до 76,98 долара за барел.

Двата сорта се установиха на червена територия със спад от около 2 долара на цената на един барел в петък и регистрираха седмичен спад от около 4%, след като Съединените щати отчетоха по-високи запаси от суров петрол и бензин.

„Цените на сорта Брент и WTI се повишиха леко тази сутрин след разпродажби на фона на коментарите на Фед, както о по-високите от очакваното отчети за потребителските и производствените цени, публикувани в САЩ“, каза Баден Мур, ръководител на изследването на суровините в National Australia Bank.

Макар че съобщението от миналата седмица, че САЩ ще продадат 26 милиона барела суров петрол от стратегическите си петролни резерви, добавя известен натиск към пазара, глобалното предлагане изглежда „малко по-ниско или без промяна“ спрямо предходния съответен период, след като се вземат предвид съкращенията на производството от Русия и ОПЕК+, добави Мур.

Той визира споразумението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, известни заедно като групата ОПЕК+, от миналия октомври за намаляване на целите за производство на петрол с 2 млн. барела на ден до края на 2023 г.

Русия планира да намали производството на петрол с 500 хил. барела на ден през март, или около 5% от производството на страната, след като Западът наложи тавани на цените на руския петрол и петролни продукти.

„В този контекст продължаваме да виждаме повторно отваряне на Китай и възстановяване на търсенето на реактивно гориво в Китай и в световен мащаб като факторите, които движат рисковете за цените“ добави Мур. Китай е най-големият вносител на суров петрол в света.

Анализаторите очакват вносът на петрол в Китай да достигне исторически връх през 2023 г. поради повишеното търсене на транспортно гориво и пускането в експлоатация на нови рафинерии.

Китай, заедно с Индия, станаха най-големите купувачи на руски суров петрол след ембаргото на Европейския съюз.

В същото време бъдещият недостиг на доставки на петрол вероятно ще тласне цените към 100 долара за барел до края на годината, казаха анализатори от Goldman Sachs в бележка от 19 февруари.

„Цените ще се повишат , тъй като пазарът се връща обратно към дефицит с недостатъчни инвестиции, ограничения върху шистовия пазар и политиката на ОПЕК, която гарантира, че предлагането не отговаря на търсенето", пишат те.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа