Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Леко поскъпване на петрола на фона на опасенията за предлагането
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, следвайки двудневен спад. Понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от агенция Fitch оказа влияние, но опасенията около ограниченото предлагане предоставиха известна подкрепа, пише Ройтерс.
Fitch понижи дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ от AAA на АА+, отразявайки очакваното фискално влошаване, политическата поляризация и нарастващото дългово бреме. Въпреки по-широките мечи настроения, цените се подкрепят от опасенията за затягане на доставките поради съкращенията на производството от големите производители, които се очаква да бъдат запазени на срещата на ОПЕК+ в петък.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,06 долара, или 0,07%, до 83,26 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,04 долара, или 0,5 %, о 79,53 долара за барел. Цените на двата сорта се повишиха съответно с 14% и 16% през юли.
„Тъй като имаше стабилно покачване през последния месец, петролът е узрял за отдръпване. Пазарът на петрол ще остане напрегнат в краткосрочен план, но цените все още могат да бъдат уязвими към по-дълбок спад“, каза Едуард Моя, анализатор в ОАНДА.
Ситуацията с доставките беше подчертана от рекордния спад от 17 млн. барела в запасите от суров петрол в САЩ миналата седмица, тъй като рафинериите увеличиха доставките и износът надхвърли 5 милиона барела на ден, според данни от Администрацията за енергийна информация.
Понижението на запасите, което драстично надхвърли очакванията на анализаторите в проучване на Ройтерс за спад от 1,4 млн. барела, показа, че глобалното търсене изпреварва предлагането, тъй като дълбоките съкращения от страна на големите производители продължават.
Следващото заседание на Комисията за наблюдение на пазара на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, трябва да се проведе на 4 август.
Докладите на Ройтерс предполагат, че ОПЕК+ едва ли ще промени сегашната си политика за добив на петрол, като се очаква Саудитска Арабия да удължи своето доброволно намаление с 1 млн. барела на ден с още един месец до септември.
Правителствените политики за стимулиране на икономиката на Китай - вторият по големина потребител на петрол в света, също оказват известна подкрепа за цените и търсенето на горива. Пекин съобщи в четвъртък, че секторът на услугите се е разширил с по-бързи темпове през юни, компенсирайки разочароващите данни за производството по-рано тази седмица.
„По-нататъшната политика на стимулиране на Китай и рязкото намаляване на запасите в САЩ все още може да са силните фундаментални причини за възстановяване на пазара на суров петрол“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.