Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Данните за запасите на САЩ подкрепиха цените на петрола
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда, доближавайки се до най-високите си стойности от април насам, тъй като данните за запасите от суров петрол и петролни продукти показаха показващи силно търсене в САЩ, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,84 долара, или 0,99%, до 85,75 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,83 долара, или 1,02%, о 82,20 долара за барел.
Запасите от петрол в САЩ са намалели с 15,4 млн. барела през седмицата, приключила на 28 юли, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт. Прогнозите на анализаторите бяха за спад от 1,37 млн. барела.
Ако данните от правителството на САЩ, които трябва да бъдат публикувани по-късно днес, съвпадат с тези на АПИ, това ще отбележи най-големия спад в запасите от суров петрол в САЩ от 1982 г. насам.
От данните на АПИ става ясно, че запасите от бензин са намалели с 1,7 милиона барела, докато прогнозите бяха за спад от 1,3 милиона барела. Запасите от дестилат са намалели с 510 000 барела при прогнозиран ръст от 112 хил. барела. И двата показателя сочат за стабилно търсене на гориво в САЩ.
„Сезонният пиков период на търсене (за транспортни горива) и съкращенията на доставките от страните производителки на петрол доведоха до покачване на цените“, каза анализаторът на CMC Markets Леон Ли.
Запасите от суров петрол също започнаха да намаляват в други региони, тъй като търсенето изпреварва предлагането, което беше ограничено от дълбоките съкращения на производството от Саудитска Арабия - де факто лидерът на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Анализаторите очакват Саудитска Арабия да удължи доброволното си намаляване на добива на петрол от 1 млн. барела на ден с още един месец до септември по време на срещата на производителите в петък.
Има вероятност цените на петрола да продължат да се покачват, но може да не надхвърлят 90 долара за барел предвид рецесионния натиск в някои региони като Европа, каза Ли.
Притесненията, че покупките на петрол в Китай - най-големият вносител на петрол в света, може да се забави с покачването на цените и слабите данни за производствената активност, публикувани тази седмица, показват, че търсенето на гориво може да е по-слабо от очакваното, като това ограничи покачването на цените през сесията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.