Леко поскъпване на петрола, след като вчера цените достигнаха тримесечно дъно

Леко поскъпване на петрола, след като вчера цените достигнаха тримесечно дъно

Леко поскъпване на петрола, след като вчера цените достигнаха тримесечно дъно

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда, след като предходната сесия достигнаха най-ниските си стойности от повече от три месеца на фона на опасенията относно намаляващото търсене в най-големите потребители на петрол в света – Съединените щати и Китай, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,22 долара, или 0,27%, до 81,83 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,04 долара, или 0,05%, до 77,41 долара за барел. Във вторник и двата сорта достигнаха най-ниско си ниво от 24 юли насам.

„Пазарът очевидно е по-малко загрижен за потенциала за прекъсване на доставките в Близкия изток и вместо това се фокусира върху облекчаване на баланса“, посочиха в бележка до клиенти Уорън Патерсън и Ева Манти, анализатори в банка ING. Те визират облекчаване на условията на доставки на петрол.

Запасите от суров петрол в САЩ са се повишили с почти 12 млн. барела миналата седмица, съобщиха пазарни източници късно във вторник, цитирайки данни на Американския петролен институт.

Администрацията за енергийна информация на САЩ ще отложи публикуването на седмични данни за инвентара до седмицата на 13 ноември.

Производството на суров петрол в Съединените щати тази година ще нарасне с малко по-малко от очакваното, докато търсенето ще спадне, каза АЕИ във вторник.

Сега администрацията очаква общото потребление на петрол в страната да спадне с 300 хил. барела на ден тази година, след като предишната прогноза бе за увеличение от 100 хил. барела на ден.

Агенцията също прогнозира, че производството на суров петрол във Венецуела ще се увеличи с по-малко от 200 хил. барела на ден до средно 900 хил. барела на ден до края на 2024 г. при облекчаване на санкциите на САЩ.

Анализаторите от Goldman Sachs изчислиха, че нетният износ на петрол по море от шест страни от ОПЕК, които обявиха съкращения на кумулативното производство на стойност 2 млн. барела на ден от април 2023 г., остава само с 0,6 млн. барела на ден под нивата от април.

Данните в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, също породиха съмнения относно перспективите за търсенето.

Вносът на суров петрол от втората по големина икономика в света през октомври показа стабилен растеж, но общият й износ на стоки и услуги се сви с по-бързи темпове от очакваното, което засили страховете за по-ниско глобално търсене на енергия.

Добавящ натиск върху цените на петрола беше умереното възстановяване на щатския долар от скорошните дъна, което прави петрола по-скъп за притежателите на други валути.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ