МАЕ: Енергийната криза създава "безпрецедентен импулс" за възобновяемите източници

МАЕ: Енергийната криза създава безпрецедентен импулс за възобновяемите източници

Енергийната криза е създала "безпрецедентен импулс" в полза на разпространението на възобновяеми източници на енергия, като те ще нараснат почти двойно през идните пет години. Това подчерта в разпространен днес доклад Международната агенция по енергията (МАЕ), цитирана от Франс прес, цитирана от БТА.

Очаква се светът да развие през идните пет години толкова голям капацитет от възобновяеми източници, колкото през последните 20 години, се посочва в доклада на МАЕ за възобновяемите източници за 2020 г.

Слънчевата и вятърната енергия ще се превърнат в основен източник на електроенергия в света до 2025 г., детронирайки въглищата, тъй като страните търсят начини да намалят зависимостта си от изкопаемите горива, най-вече след руската инвазия в Украйна.

Глобалните мощности от възобновяеми източници на енергия ще нараснат с 2400 гигавата за периода 2022-2027 г., което се равнява на настоящия капацитет на Китай и е една трета повече от прогнозите на експертите отпреди година. Това изчисляват анализаторите на МАЕ в годишния си доклад.

Агенцията, която съветва страните относно енергийната им политика подчертава "скоростта, с която правителствата са успели да увеличат дела на възобновяемите източници на електроенергия" .

Това важи в най-голяма степен за Европа, която се опитва да замени руския газ и чиито инсталирани мощности през 2022-2027 г. трябва да се увеличат двойно спрямо последните пет години. 

В останалата част от света Китай, САЩ и Индия са начело с плановете си за реформа на пазара, които не се очакваха толкова бързо.

"Примерът с възобновяемите източници на електроенергия свидетелства, че енергийната криза може да се превърне в исторически повратен момент към по-чиста и по-сигурна световна енергийна система", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. Той напомни, че "подобно ускорение има огромно значение, ако светът иска да съхрани възможността да ограничи глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха".

От гледна точка на технологиите слънчевата и наземната вятърна енергия са най-скъпите източници на електроенергия в повечето страни.

Докладът предвижда тройно увеличение на фотоволтаичния парк за периода 2022-2027 г., най-вече върху покривите на офис и жилищните сгради с оглед на желанието на потребителите да намалят сметките си за електроенергия.

МАЕ вижда началото на диверсификацията в производството на оборудването, най-вече в Индия и САЩ.

Търсенето на биогорива ще нарасне с 22 на сто, задвижвано от САЩ, Канада, Бразилия, Индонезия и Индия, които приеха мерки в подкрепа на тази енергия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ