МАЕ предупреди: Европа да се готви за зима без руски газ

МАЕ предупреди: Европа да се готви за зима без руски газ

Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди Европа, че незабавно трябва да се подготви за пълното прекъсване на доставките на руски газ тази зима. Организацията призова правителствата да предприемат мерки за намаляване на търсенето и удължаване на живота на атомните електроцентрали.

„Решението на Русия да намали доставките на газ за европейските страни през последната седмица е сигнал за предстоящо преустановяване, тъй като Москва се стреми да спечели „лостове“ по време на войната си с Украйна. Европа трябва да е готова, в случай че руският газ бъде напълно прекъснат. Колкото повече наближава зимата, толкова повече разбираме намеренията на Русия. Съкращенията на доставките целят да попречат на Европа да се запаси”, посочи Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ, в интервю за Financial Times.

МАЕ, която финансира дейността си основно от членове на ОИСР, бе една от първите, която още миналата година публично обвини Русия, че манипулира доставките на газ за Европа. Според Бирол мерките за намаляване на търсенето на природен газ, приети от някои страни, и по-специално повторното въвеждане в експлоатация на тецовете с въглища, са напълно оправдани. В същото време той се надява употребата им да е временна, като всички допълнителни емисии на CO₂  ще бъдат компенсирани от ускоряване на плановете на Европа да намали зависимостта си от вносни изкопаеми горива и да изгради производство от възобновяеми източници.

Но Бирол предупреди, че стъпките, предприети от европейските правителства досега, вероятно не са достатъчни, в случай че руският износ бъде преустановен. „Вярвам, че ще има повече и по-задълбочени мерки с наближаването на зимата“, надява се Фатих Бирол.

Швеция и Дания последваха Германия, Австрия и Нидерландия и също обявиха първия етап от спешните планове за запазване на доставките на газ.

Като цяло Европа е намалила зависимостта си от руски газ до около 20% от общите доставки след инвазията в Украйна, от около 40% преди това, според консултантската компания ICIS, но вече е изчерпала голяма част от възможностите за диверсификация под формата на морски товари на втечнен природни газ.

Шефът на МАЕ е убеден, че страните трябва да се опитат да отложат спирането на всички ядрени съоръжения, но само при условие, че „са налице условията за безопасност“.

Очаква се общите енергийни инвестиции да нараснат тази година с 8% до 2,4 трлн. долара, като растежът идва от възобновяеми източници и по-високи разходи. МАЕ заяви миналата година, че светът не трябва да инвестира в нови петролни и газови находища, ако правителствата искат да постигнат целите си до 2050 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ