Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|От производство на зелен водород до приложенията му – какво съдържат плановете за развитие на трите най-засегнати от енергийния преход области у нас
Технологично развитие по цялата верига на добавена стойност – от производството на зелен водород до приложенията му, включително за индустриални, транспортни и енергийни нужди е основната концепция, на която се залага в публикуваните днес планове за справедлив преход на областите Стара Загора, Перник и Кюстендил. Това са трите области, в които въгледобивът и производството на електроенергия от въглищни тецове е основен сектор за местните икономики и пазара на труда и които се очертава да бъдат най-засегнати от прехода към нисковъглеродна икономика.
Плановете, които бяха спешно актуализирани от екипите на Министерството на енергетиката и Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат официално изпратени към Европейската комисия през септември с очакването да бъдат одобрени до края на годината. Това е ключово условие трите региона да успеят да получат и да се възползват от 1.15 млрд. евро в подкрепа на своята трансформация.
Нов модел, нов подход
Създаване на нови чисти производства ще е гръбнакът на заложения в плановете модел за преход, като се очаква те да осигурят и качествени, устойчиви работни места.
Новият модел ще се гради отдолу нагоре, с отчитане на интересите на местните общности и стимулиране на активност от малкия и среден бизнес. Отчита се и ключовата роля на големите предприятия за икономическия растеж и създаването на устойчива заетост, а в тази връзка Министерството на енергетиката вече публикува на интернет страницата си покана към заинтересованите страни за изразяване на интерес към създаването и развитието на определени нови чисти производства.
Гарантирането на подхода "отдолу-нагоре" ще бъде поверено на специални местни комисии за справедлив преход, които ще бъдат тепърва конструирани.
Основните мерки, залегнали в Териториалните планове за справедлив преход са в няколко направления:
- рекултивация на терени;
- помощ за създаването на водородна верига за стойност;
- подкрепа за индустриални паркове за чисти технологии;
- подкрепа за фотоволтаични паркове, използване на зелен водород и производство и разпределение на биометан и енергия от вятърни турбини.
За рекултивация на терените, от които са добивани лигнитни въглища, се предвижда да бъде създадено специално дружество „Конверсия на въглищни региони“. То трябва да подготви и инфраструктурата за нови промишлени дейности.
Очакваните ефекти
Големите надежди за замяната на въгледобива с чиста енергия са насочени към концепцията за създаването на водородна верига за стойност. Според документите тя би трябвало да привлече големи инвеститори в областта на производството на електролизьорни системи, горивни клетки, станции за зареждане и други съоръжения, като в същото време осигури по този начин алтернативна заетост и така гарантира енергийния преход в засегнатите региони.
Чрез предвидената в териториалните планове подкрепа за индустриални паркове за чисти технологии може да бъде създаден нов парк в „Марица изток“ на база консултиран Мастърплан за развитието на комплекса и да се развият други такива в близост до Стара Загора, пише в документите.
Предвидената схема за подпомагане на фотоволтаични паркове с електролизьор ще създаде заетост при строителството и поддръжката на такива паркове. Тази мярка допълва дейностите по рекултивация на терените, като е предвидено фотоволтаичните системи да бъдат инсталирани приоритетно върху рекултивирани терени.
Сред мерките е предвидена и подкрепа за производство на биометан на базата на органични остатъци - като алтернативно гориво с ниски емисии, създаващо работни места. Такива проекти могат да се реализират и в сферата на производството на енергия от вятърни турбини.
Проектите на Териториални планове за справедлив преход може да видите тук.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.