Петролът поевтинява поради перспективите за по-ниска целева цена от Саудитска Арабия

Петролът поевтинява поради перспективите за по-ниска целева цена от Саудитска Арабия

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, тъй като информацията, че най-големия износител Саудитска Арабия ще се откаже от целевата си цена на суровия петрол в подготовка за разширено производство, натежа на пазара, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,52 долара, или 2,07%, до 71,94 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,46 долара, или 2,09%, до 68,23 долара за барел.

Саудитска Арабия ще се откаже от неофициалната си целева цена от 100 долара за барел за суров петрол, докато се готви да увеличи добива, съобщи в четвъртък „Файненшъл таймс“, позовавайки се на запознати източници.

Цените на петрола се повишиха по-рано през сесията, тъй като признаците за по-стабилно търсене на горива и намаляващи запаси в Съединените щати, най-големият потребител на суров петрол в света, засенчиха притесненията относно перспективите за глобалното търсене, особено в Китай.

„По отношение на Китай, в допълнение към мерките за облекчаване от тази седмица, вероятно са необходими фискални стимули, за да се повиши потреблението на домакинствата“, каза Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG.

Признаците за завръщането на либийския петрол на пазара също оказват влияние върху цените, след като делегати източната и западната част на Либия се споразумяха за процеса на назначаване на управител на централната банка – стъпка, която може да помогне за разрешаване на кризата с контрола върху приходите от петрол в страната което наруши износа.

Пазарът пренебрегна данните, които показват по-силно търсене в Съединените щати, посочиха от ANZ Research в бележка, след като Администрацията за енергийна информация (EIA) съобщи, че петролните запаси в САЩ са намалели повече от очакваното миналата седмица.

„Всяко съживяване на либийското производство би се върнало в условията на пазар, който вече е обзет от опасения за слабо търсене в САЩ и Китай“, каза ANZ.

През останалата част от седмицата Сикамор от IG очаква пазарите да се съсредоточат върху позиционирането в края на месеца.

„Тогава всичко ще зависи от доклада за новите работни места извън селскостопанския сектор в САЩ, които се очаква следващия петък, като се имат предвид меките стойности на потребителското доверие по-рано през седмицата“, каза той.

Потребителското доверие в САЩ спадна най-много от три години през септември на фона на нарастващите страхове за пазара на труда, показа проучване във вторник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ