Петролът поевтинява, тъй като опасенията за търсенето надделяват над страховете за доставките в Близкия изток

Петролът поевтинява, тъй като опасенията за търсенето надделяват над страховете за доставките в Близкия изток

Петролът поевтинява, тъй като опасенията за търсенето надделяват над страховете за доставките в Близкия изток

Цените на петрола се понижиха отново в ранната търговия в сряда, тъй като притесненията за глобалното търсене и вероятното нарастване на търговските запаси в САЩ надделяха над опасенията за доставките от повишеното напрежение в Близкия изток, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,48 долара, или 0,53%, до 89,54 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,55 долара, или 0,64%, до 84,81 долара за барел.

Цените на петрола вървят надолу тази седмица, тъй като икономическите насрещни ветрове оказаха натиск върху нагласите на инвеститорите, ограничавайки подкрепата за пазара, дошла от геополитическото напрежение.

„Тъй като цените на петрола са силно чувствителни към геополитическите рискове, миналата седмица се наблюдава известно изчакване и консолидация. Сега отговорът на Израел на иранската атака ще определи дали може да има по-широк регионален конфликт, който може значително да повлияе на доставките на петрол“, каза пазарният стратег на IG Йеп Джун Рон.

„Засега краткосрочната слабост на цените на петрола може да отразява някои очаквания, че напрежението все още може да бъде овладяно и че друг ключов производител на петрол като Саудитска Арабия може да се намеси, за да смекчи всеки глобален шок от предлагането“, добави Йеп.

Анализаторите  не очакват безпрецедентното ракетно нападение на Иран срещу Израел да предизвика драматични санкционни действия върху износа на петрол от Иран от страна на администрацията на Байдън поради притеснения за повишаване на цените на петрола и гневна реакция от най-големия купувач Китай.

„Санкциите вече са в сила, проблемът е, че те не се прилагат стриктно през последните няколко години. И големият въпрос е дали те ще бъдат прилагани по-строго сега“, казаха анализатори на ING в клиентска бележка.

В Китай, най-големият вносител на петрол в света, икономиката нарасна по-бързо от очакваното през първото тримесечие, но няколко мартенски индикатора, включително инвестициите в имоти, продажби на дребно и индустриална продукция, показаха, че търсенето у дома остава слабо, което натежава върху цялостната инерция

Запасите от суров петрол в САЩ са нараснали миналата седмица повече от очакваното от анализатори, анкетирани от Ройтерс, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. Официалните данни от Администрацията за енергийна информация на САЩ трябва да бъдат публикувани по-късно днес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ