Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтинява заради разочарованието от стимулите в Китай и перспектива за свръхпредлагане
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, тъй като разочарованието на инвеститорите от последния план за стимулиране на икономиката на Китай и опасенията за свръхпредлагане натежаха на пазара, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,06 долара, или 0,08%, до 71,77 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,09 долара, или 0,13%, до 67,95 долара за барел.
И двата сорта поевтиняха с повече от 5% през предходните две търговски сесии.
Китай разкри пакет от стимули за 10 трилиона юана (1,4 трилиона долара) в петък, за да облекчи напрежението във финансирането на местните правителства, тъй като най-големият вносител на петрол в света е изправен пред нови предизвикателства от преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
Но анализатори казаха, че тази сума не е достатъчна, за да стимулира растежа.
Въпреки че цените на суровия петрол увеличиха загубите заради по-силния щатски долар, на преден план излязоха и опасения относно търсенето в Китай, посочиха анализатори на ANZ Research в бележка до клиенти.
„Данните, публикувани през уикенда, показаха анемична потребителска инфлация през октомври и нов спад на фабричните цени“, отбелязаха те.
Пазарът сега очаква публикуването на месечните доклади за пазара на петрол от ОПЕК, Международната агенция по енергетика и Администрацията за енергийна информация.
Месечният доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще бъде публикуван по-късно във вторник.
Пазарът ще следи и за по-нататъшни низходящи ревизии за търсенето в прогнозата на групата до 2025 г., което ще увеличи натиска върху цените.
„Смятаме, че ОПЕК+ ще бъде принудена да продължи да отлага решението за отмяна на своите доброволни съкращения. Това решение все пак ще доведе до натрупване на излишен натиск“, каза Вивек Дар, анализатор в Commonwealth Bank of Australia.
„Основният риск за нашите перспективи е, че ОПЕК+ се стремят да отменят своите доброволни съкращения на доставките от януари, като по този начин изострят натиска от свръхпредлагане“, добави той.
„Всеки намек, че ОПЕК+ избират да защитят пазарния си дял вместо да се насочат към по-високи цени на петрола, има потенциал да доведе до падане на цените на петрола“, каза още Дар.
Щатският долар се задържа около четиримесечни върхове във вторник, тъй като се очаква да се възползва от политики, които вероятно ще задържат лихвените проценти в САЩ относително високи за по-дълго време.
По-силният долар прави стоките, деноминирани в американската валута, като петрола, по-скъпи за притежателите на други валути и има тенденция да натежава върху цените.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.