Петролът поскъпна на фона на новината, че САЩ започват да запълват стратегическия си резерв

Петролът поскъпна на фона на новината, че САЩ започват да запълват стратегическия си резерв

Петролът поскъпна на фона на новината, че САЩ започват да запълват стратегическия си резерв

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, подкрепени от плановете на САЩ да закупят петрол за своя стратегически петролен резерв (SPR) и от бушуващите горски пожари в Канада, които подхраниха притесненията за доставките, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,21 долара, или 0,28%, до 75,44 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,16 долара, или 0,23%, до 71,27 долара за барел.

И двата бенчмарка се повишиха с повече от 1% в понеделник, слагайки край на серията от три сесии на червено.

Министерството на енергетиката на САЩ заяви в понеделник, че ще купи 3 млн. барела суров петрол за SPR с планирана доставка през август и поиска офертите да бъдат подадени до 31 май.

„Пазарът получи тласък от очакванията, че обратното изкупуване на петрол от САЩ за стратегическия резерв ще продължи, ако цените на WTI паднат близо до или под 70 долара за барел“, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.

„Зад печалбата стои и търсенето на изгодни сделки от страна на някои инвеститори след последните резки спадове“, каза той.

Междувременно стана ясно, че производството на петролни рафинерии в Китай през април е нараснало с 18,9% спрямо същия период на предходната година, достигайки второто си най-високо ниво в историята.

„Търсенето в Китай продължава да показва признаци на подобрение. Данните за транспорта показват повишено използване на автомобили, докато международните въздушни пътувания нарастват“, посочиха в бележка анализатори на ANZ.

Цените на петрола във вторник също получиха подкрепа от притесненията за доставките, произтичащи от горските пожари в Канада.

Мащабни пожари в Алберта, Канада, принудиха повече от 30 хил. души да напуснат домовете си и доведоха до прекратяване на производството на най-малко 319 хил. барела петролен еквивалент на ден. Това се равнява на около 3,7% от националното производство.

Глобалните доставки на суров петрол може да се стегнат през втората половина на годината, тъй Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и водените от Русия нейни съюзници, известни заедно като ОПЕК+, планират допълнителни съкращения на добива.

От друга страна, добивът на петрол в САЩ от седемте най-големи шистови басейна трябва да нарасне през юни до най-високото ниво в историята, показват данни на Администрацията за енергийна информация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ