Петролът поскъпва на фона на ескалацията на напрежението в Близкия Изток

Петролът поскъпва на фона на ескалацията на напрежението в Близкия Изток

Цените на петрола се повишиха с над 1 долара за барел от 7-седмично дъно в азиатската търговия в сряда, след като убийството на лидера на „Хамас“ Исмаил Хания в Иран разпали напрежението в Близкия изток, пише Ройтерс. Цените обаче останаха под натиск от опасенията за слабото търсене в Китай.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,30 долара, или 1,65%, до 79,93 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,39 долара, или 1,86%, до 76,12 долара за барел.

Напрежението в Близкия изток се разгорещи на фона на информацията, че ръководителят на „Хамас“ Исмаил Хания е бил убит в Иран. Това стана ден след като израелското правителство заяви, че е убило най-високопоставения командир на „Хизбула“ при въздушен удар срещу Бейрут във вторник в отговор на трансграничната ракетна атака срещу окупираните от Израел Голански възвишения.

Последната атака беше извършена въпреки дипломатическите усилия на служители на САЩ и ООН да предотвратят голяма ескалация, която може да разпали по-широка война в Близкия изток.

Отделно САЩ също нанесоха удар в Ирак.

„Мисля, че всичко това взето заедно със сигурност повиши шансовете за ескалация в Близкия изток“, каза анализаторът на IG Тони Сикамор.

„Заслужава си да се отбележи също така, че след три поредни седмици на спад, дългото позициониране от спекулантите при суровия петрол беше значително намалено. Следователно условията са узрели за ръст на цените“, добави той.

Въпреки това Брентът и WTI са напът през юли да отбележат най-голямата си месечна загуба от 2023 г. насам поради продължаващите опасения относно перспективите за търсенето в Китай и очакванията, че ОПЕК+ ще се придържа към текущото си споразумение за намаляване на производството и ще започне да отменя някои съкращения от октомври, въпреки неотдавнашния рязък спад спадове в цените на петрола.

Висши министри ОПЕК+, ще проведат онлайн среща на Съвместният министерски мониторингов комитет (JMMC) в четвъртък.

Забавящото се търсене на гориво в Китай също натежава върху петролните пазари.

Производствената активност в Китай през юли се сви за трети месец, показа официално проучване сред фабриките в сряда, поддържайки живи очакванията, че Пекин ще трябва да въведе повече стимули, тъй като продължителната имотна криза и несигурността на работните места забавят растежа.

В Съединените щати запасите от суров петрол, бензин и дестилат са намалели миналата седмица, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. Данните от Администрацията за енергийна информация се очакват по-късно днес.

Анализатори, анкетирани от Ройтерс, изчислиха, че запасите от суров петрол са намалели с 1,1 млн. барела през седмицата до 26 юли.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ