Петролът продължава да поевтинява поради опасенията за търсенето в Китай

Петролът продължава да поевтинява поради опасенията за търсенето в Китай

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия във вторник на фона на опасения относно търсенето в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, като в момента пазарът пренебрегва риска от ескалация на конфликт в Близкия изток, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,28 долара, или 0,35%, до 79,50 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,31 долара, или 0,41%, до 75,50 долара за барел.

Поредица от разочароващи икономически новини от Китай наскоро разтърсиха пазарите. Производствената активност в Китай вероятно се е свила за трети месец през юли, показа проучване на Ройтерс в понеделник.

Също в понеделник Citi намали прогнозата за икономическия растеж на Китай през таи година от 5% на 4,8%, след като растежът на страната през второто тримесечие не отговори на прогнозите на анализаторите. От банката отбелязаха, че икономическата активност е намаляла допълнително през юли.

Пазарът следи и предстоящото заседание на висшия орган за вземане на решения – китайското Политбюро, което се очаква да се проведе тази седмица и може да донесе допълнителна подкрепа за икономическата политика.

Но очакванията за подкрепа са ограничени, след като на третия пленум на 20-ия ЦК на ККП в средата на юли, до голяма степен бяха повторени съществуващите цели на икономическата политика и не се стигна до подобряване на пазарните настроения.

Петролът поевтиня с 2% през предходната търговска сесия, след като Израел сигнализира, че отговорът му на ракетен удар в окупираните от Израел Голански възвишения в събота, за който смята, че е осъществен от ливанската групировка „Хизбула“,  ще бъде изчислен така, че да избегне въвличането на Близкия изток в тотална война.

За това допринесе и дипломатическия натиск на САЩ за ограничаване на отговора на Израел и предотвратяването на удари по ливанската столица Бейрут или която и да е основна цивилна инфраструктура.

Във Венецуела опозицията заяви, че е спечелила 73% от гласовете, въпреки че националните избирателни органи обявиха действащия президент Николас Мадуро за победител в изборите, давайки му трети мандат на власт.

„Победата на Николас Мадуро на последните избори във Венецуела е насрещен вятър за глобалното предлагане, тъй като това може да доведе до по-строги санкции на САЩ“, посочиха анализатори от ANZ в бележка до клиенти, като отбелязаха, че това може да намали износа на Венецуела със 100 000-120 000 барела на ден.

Правителствата във Вашингтон и на други места поставиха под съмнение резултатите, а протестиращите се събраха в малки и големи градове на Венецуела в понеделник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ