Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва на фона на нарастващата несигурност в Близкия изток
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като падането на режима на сирийския президент Башар Асад доведе до по-голяма несигурност в Близкия изток, въпреки че печалбите бяха ограничени от намаляващите перспективи за търсенето през следващата година, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,40 долара, или 0,56%, до 71,52 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,42 долара, или 0,6%, до 67,62 долара за барел.
Дотук се стигна, след като сирийските бунтовници обявиха по държавната телевизия в неделя, че са свалили президента Башар Асад, отстранявайки 50-годишна семейна династия в светкавична офанзива, която породи страхове от нова вълна на нестабилност в регион, вече обхванат от война.
„Развитието в Сирия добави нов слой политическа несигурност в Близкия изток, предоставяйки известна подкрепа на пазара“, каза Томомичи Акута, старши икономист в Mitsubishi UFJ Research and Consulting.
„Но намалението на цените от Саудитска Арабия и удължаването на съкращенията на производството на ОПЕК+ миналата седмица подчертаха слабото търсене от Китай, което показва, че пазарът може да се смекчи към края на годината“, каза той, като кат добави, че инвеститорите следят за ранни признаци за каквото и да е въздействие върху пазарите от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и очакваната негова енергийна и близкоизточна политика“, добави той.
Saudi Aramco, най-големият износител на суров петрол в света, намали цените си за януари 2025 г. за азиатски купувачи до най-ниското ниво от началото на 2021 г., тъй като слабото търсене от страна на най-големия вносител Китай тежи на пазара.
В четвъртък Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, отложиха началото на увеличаването на производството на петрол с три месеца до април и удължиха пълното отменяне на съкращенията на производството с една година до края на 2026 г. .
Групата ОПЕК+, която е отговорна за около половината от световния добив на петрол, планираше да започне да отменя съкращенията от октомври 2024 г., но забавянето на глобалното и нарастващият добив на други места я принудиха да отложи плана няколко пъти.
Инвеститорите се подготвят за седмица, изпълнена с данни, включително ключов доклад за инфлацията в САЩ в сряда, който ще предостави повече улики за плановете на Федералния резерв за лихвените проценти.
Анализаторите на ANZ посочиха в бележка от понеделник, че дори допълнителните намаления на лихвите от Фед едва ли ще облекчат опасенията на петролния пазар относно отслабването на глобалния икономически растеж и неговото въздействие върху търсенето.
Освен това Пекин ще бъде домакин на конференция тази седмица, на която се очаква политиците да начертаят курса за икономиката на страната през 2025 г.
Потребителската инфлация в Китай достигна петмесечно дъно през ноември, докато фабричната дефлация се запази, показват данни от днес. Това предполага, че усилията за подпомагане на колебливото икономическо търсене имат ограничено въздействие.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.