Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва на фона на оптимизма за търговските сделки със САЩ и спада на запасите от суров петрол

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, подкрепени от оптимизма относно търговските преговори със САЩ и по-рязък от очаквания спад на запасите от суров петрол в страната, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,15 долара, или 0,22%, до 68,66 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,20 долара, или 0,31%, до 65,45 долара за барел.
Цените и на двата сорта останаха без съществена промяна в сряда, докато пазарите следяха развитието на търговските преговори между САЩ и Европейския съюз след сделка на американския президент Доналд Тръмп с Япония. Споразумението намалява митата върху вноса на автомобили и освобождават Токио от нови налози в замяна на пакет от инвестиции и заеми на стойност 550 милиарда долара, обвързани със САЩ.
„Покупките бяха провокирани от оптимизма, че напредъкът в тарифните преговори със САЩ ще помогне да се избегне най-лошия сценарий“, каза Хироюки Кикукава, главен стратег на Nissan Securities Investment, звено на Nissan Securities.
„Все пак, несигурността около търговските преговори между САЩ и Китай и мирните преговори между Украйна и Русия ограничава по-нататъшните повишения“, добави той, като прогнозира, че цената на WTI вероятно ще остане в диапазона между 60 и 70 долара.
Европейски дипломати заявиха в сряда, че Брюксел и Вашингтон се насочват към търговско споразумение, което би могло да включва 15% базова тарифа за вноса на стоки от ЕС в САЩ и евентуални изключения, което потенциално ще проправи пътя за друго голямо търговско споразумение след сделката с Япония.
От страна на предлагането, данните на Администрацията за енергийна информация на САЩ показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели миналата седмица с 3,2 млн. барела до 419 млн. барела, надминавайки очакванията на анализаторите в анкета на Ройтерс за добив от 1,6 млн. барела.
Запасите от бензин са се понижили с 1,7 млн. барела до 231,1 млн. барела, което е почти двойно повече от очакванията за ръст от 908 хил. барела. Запасите от дестилати, включително дизел и мазут за отопление, са се увеличили с 2,9 млн. барела до 109,9 млн. барела - все още близо до най-ниското си сезонно ниво от 1996 г. насам, посочиха анализатори на ANZ в бележка.
„Това предполага, че търсенето през лятото в северното полукълбо е било сравнително силно“, добавиха те.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.