Петролът поскъпва на фона на по-слабото от очакваното увеличение на запасите в САЩ

Петролът поскъпва на фона на по-слабото от очакваното увеличение на запасите в САЩ

Цените на петрола се повишиха за трети пореден ден в ранната търговия сряда, след като индустриалните данни показаха, че американските запаси са нараснали по-малко от очакваното и САЩ рязко намалиха прогнозата си за ръста на производството на петрол в страната, облекчавайки опасенията за потенциално свръхпредлагане, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,06, или 0,08%, до 78,65 долар за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,11 долара, или 0,15%, до 73,42 долара за барел.

Данните на Американския петролен институт показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са се повишили с 670 хил. барела през седмицата до 2 февруари, доста под прогнозите на анализатори, анкетирани от Ройтерс, за ръст от 1,9 милиона барела.

Седмичните данни на правителството на САЩ за петролните запаси ще бъдат публикувани по-късно в сряда.

За 2024 г. Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) намали прогнозата си за ръст на вътрешния добив на петрол със 120 хил. барела на ден до 170 хил. барела на ден,  което е значително под миналогодишното увеличение от 1,02 млн. барела дневно.

EIA също прогнозира, че производството в САЩ няма да надхвърли рекорда от декември 2023 г. от повече от 13,3 милиона барела на ден до февруари 2025 г.

Прогнозата засили аргумента, че пазарът на петрол ще бъде балансиран през 2024 г., посочиха анализатори от Haitong Futures в бележка до клиенти, като добавиха, че очакват цените на петрола да останат в диапазон от $10 около сегашните нива.

Междувременно американски, катарски и египетски посредници подготвиха дипломатически натиск за преодоляване на различията между Израел и „Хамас“ относно плана за прекратяване на огъня за Газа, след като палестинската група отговори на предложението за продължителна пауза в боевете и освобождаване на заложници.

Търговците следят отблизо ситуацията в Близкия изток, особено атаките срещу кораби от подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Червено море, които нарушиха трафика през Суецкия канал - най-бързият морски маршрут между Азия и Европа, през който преминават почти 12 % от световната търговия с петрол.

Хусите казаха във вторник, че са изстреляли ракети по два кораба в Червено море, причинявайки щети по тях.

„Като се има предвид засиленият геополитически риск, търговията с ограничен диапазон и липсата на рискова премия може да изненада някои“, казаха анализаторите на ING Уорън Патерсън и Ева Манти в бележка.

„Важно е да запомните, че макар да виждаме смущения в търговските потоци в резултат на развитието на Червено море, производството на петрол остава непроменено“, добавиха те.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ