Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва поради притеснения за доставките, но американските мита ограничават ръста
![Петролът поскъпва поради притеснения за доставките, но американските мита ограничават ръста](/media/271/gettyimages-80145258-1-~1.l.webp)
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като доклад показа, че руското производство на петрол е под квотата за ОПЕК+ и поради опасения от нови прекъсвания на доставките, пише Ройтерс. Ръстът обаче бе ограничен от опасенията, че ескалиращата търговска война може да забави глобалния икономически растеж, пише Ройтерс
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,42 долара, или 0,55%, до 76,29 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,37 долара, или 0,51%, до 72,69 долара за барел.
И двата сорта отбелязаха ръст от близо 2% в предходната сесия след три поредни седмични загуби.
Възстановяването се дължи на признаци за затягане на доставките, посочиха анализатори от ANZ в изследователска бележка.
„Руското производство на петрол не е достигнало квотата си за ОПЕК+ през януари, което облекчи опасенията за свръхпредлагане. Добивът е паднал до 8,962 милиона барела на ден и е с 16 000 барела на ден под одобрените нива съгласно споразумението за производство“, пишат те.
Анализаторите добавиха, че опасенията за по-нататъшни смущения при доставките са се засилили след доклад на „Политико“ понеделник, че европейските страни планират нови мерки срещу сенчестия флот на Русия.
Доставката на руски петрол до Китай и Индия, основните вносители на суров петрол в света, беше значително нарушена от санкциите на САЩ миналия месец, насочени към танкери, производители и застрахователи.
Междувременно в понеделник Тръмп значително повиши митата върху вноса на стомана и алуминий в САЩ до 25% „без изключения“, за да подпомогне затруднените индустрии в страната. Тези мита биха могли да увеличат риска от търговска война на много фронтове.
Митата ще засегнат милиони тонове внос на стомана и алуминий от Канада, Бразилия, Мексико, Южна Корея и други страни.
Миналата седмица Тръмп въведе 10% допълнителни мита за Китай, за което Пекин отвърна със собствените налози върху някои вносни стоки от САЩ, включително 10% мито върху суровия петрол.
Очаква се запасите от суров петрол и бензин в САЩ да са нараснали миналата седмица, докато запасите от дестилат вероятно са спаднали, показа предварително проучване на Ройтерс в понеделник.
Анкетата е проведена преди публикуването на доклада от Американския петролен институт, очакван по-късно днес, и този на Администрацията за енергийна информация в сряда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.