Петролът поскъпва след съобщение на Пекин за евентуални преговори между Китай и САЩ за митата

Икономика

Цените на петрола се покачват в днешната азиатска търговия, след като Китай обяви, че е "отворен" за преговори със САЩ за снижаване на високите мита върху вноса, които двете страни си наложиха взаимно. Инвеститорите са обнадеждени, че евентуалното подобряване на търговските отношения между двете най-големи икономики в света ще ограничи риска от рецесия в световен мащаб, което би било знак за запазване на стабилното търсене на петрол, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, добавиха 33 цента или 0,53 на сто до 62,46 долара за барел към 8:31 ч. българско време.

Договорите за американския лек суров петрол с доставка през юни се покачиха с 34 цента или 0,57 на сто до 59,58 долара за барел.

Китайското министерство на търговията обяви днес, че Пекин "прави оценка" на предложение от страна на Вашингтон за провеждане на разговори между двете страни относно митата. Това е знак за снижаване на напрежението в сектора на търговията, което доведе до трусове на пазарите, посочва Ройтерс. 

САЩ и Китай практически са в състояние на търговска война, след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп въведе мита в размер на 145 на сто върху китайския внос. В отговор Пекин обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто, припомнят пазарни анализатори. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане