Петролът поскъпва след вчерашния рязък спад

Петролът поскъпва след вчерашния рязък спад

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като се сринаха с повече от 3% предходната сесия, тъй като влизането в сила на санкциите срещу руския суров петрол облекчи опасенията относно свръхпредлагането, докато разхлабването на антиковид мерките в Китай подобри перспективите за търсенето, пише Ройтерс

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,51 долара, или 0,62%, до 83,19 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,48 долара, или 0,62%, до 77,41 долара за барел.

В понеделник двата сорта регистрираха най-големия си еднодневен спад, след като данните за сектора на услугите в САЩ породиха опасения, че Федералният резерв може да продължи своята агресивна политика на затягане.

По-рано Г-7 определи таван от 60 долара за цената на руския суров петрол – мярка, която има за цел да  ограничи способността на Москва да финансира войната си в Украйна. Русия обаче заяви, че няма да се съобрази с мярката, дори ако трябва да намали производството.

Таванът на цените, който е наложен от страните от Г-7, Европейския съюз и Австралия, идва в допълнение към ембаргото на ЕС върху вноса на руски суров петрол по море и подобни мерки от страна на Съединените щати, Канада, Япония и Великобритания.

Докато пазарът претегля въздействието на санкциите върху руските доставки, фокусът на търговците бе насочен и към задръстване от танкери се образува край бреговете на Турция, след като Анкара започна да настоява за ново доказателство за застраховка за всички плавателни съдове.

Това се дължи на факта, че мярката за тавана на цената на руския петрол включва изискване, според което доставките на руски барели в трети страни чрез танкери застрахователни компании и кредитни институции на Г-7 и ЕС, може да бъдат извършвани само ако цената за барел е под 60 долара.

„Заплахата от загуба на застраховка за защита и обезщетение ще ограничи достъпа на Русия до пазара на танкери, намалявайки износа на суров петрол до 2,4 милиона барела на ден, което е с 500 хил. барела под нивата, наблюдавани преди Русия да нахлуе в Украйна в края на февруари тази година, “, посочиха в бележка анализатори от Rystad Energy в бележка.

Междувременно в Китай все повече градове облекчават ограниченията, свързани с COVID-19, предизвиквайки оптимизъм за повишено търсене в най-големия вносител на петрол в света.

Страната е готова да обяви допълнително разхлабване на някои от най-строгите антиковид мерки в света още в сряда, твърдят запознати източници.

Бизнесът и производствената дейност в Китай, втората по големина икономика в света, бяха засегнати тази година от строги мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.

Но покачването на цената на петрола може да се окаже крехко, тъй като ще отнеме време, за да се потвърди устойчивото възстановяване на китайското потребление, както и въздействието на санкциите върху руските доставките.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ