Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва заради опасенията за доставките в Близкия изток
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, докато инвеститорите анализираха заплахите за предлагането в Близкия изток, въпреки че признаците за отслабено търсене ограничиха ръста, пише Ройтерс,
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,39 долара, или 0,49%, до 80,33 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,30 долара, или 0,40%, до 76,21 долара за барел.
И двата бенчмарка завършиха търговията в четвъртък с ръст от повече от 1% поради опасения за доставките на петрол, като за седмицата цените им са се повишили съответно с 1,5% и 1,7%.
„Продължаващите опасения относно намалените либийски доставки бяха засилени от плановете на Ирак да ограничи производството, като комбинацията от двете може да намали глобалните доставки на петрол“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
„Въпреки това, мрачната икономическа перспектива пред континентален Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, продължава да бъде постоянна пречка за търсенето на петрол“, добави Сачдева.
Повече от половината от производството на петрол в Либия, или около 700 хил. барела на ден, беше извън строя в четвъртък, като износът беше спрян в няколко пристанища след конфликт между съперничещи политически фракции.
Либийските производствени загуби могат да достигнат между 900 хил. и 1 млн. барела на ден и да продължат няколко седмици, според консултантската фирма Rapidan Energy Group.
Междувременно доставките от Ирак също се очаква да се свият, след като производството на страната надхвърли квотата ѝ за ОПЕК+, каза пред Ройтерс източник, който е пряко запозна с въпроса.
Ирак планира да намали добива си на петрол до между 3,85 млн. и 3,9 млн. барела на ден следващия месец.
За август обаче Брентът и WTI са се насочили към спадове от 0,7% и 2,3%, като това ще бъде вторият им пореден месечен спад.
„Пазарът е загрижен за средносрочната перспектива, като петролните баланси за 2025 г. изглеждат слаби“, посочиха анализатори на ANZ в бележка до клиенти.
„Вярваме, че ОПЕК няма да има друг избор, освен да отложи поетапното спиране на доброволните съкращения на производството, ако иска по-високи цени“, коментираха анализаторите от ANZ.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, известни заедно като ОПЕК+, са готови постепенно да премахнат доброволните съкращения на производството от 2,2 млн. барела на ден в рамките на една година от октомври 2024 г. до септември 2025 г.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.