Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът рязко поскъпна на фона на изненадващото съкращение на добива на ОПЕК+
Цените на петрола скочиха в понеделник, разтърсени от изненадващо съобщение на ОПЕК+ за допълнително намаляване на производството – ход, който най-големият производител Саудитска Арабия нарече предпазна мярка за подкрепа на стабилността на пазара, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 3,63 долара, или 4,54%, до 83,52 долара за барел, като по-рано в сесията цената скочи дори до 86,44 долара- най-високото ниво от месец насам,
Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 3,36 долара, или 4,44%, до 79,03 долара за барел.
Дотук се стигна, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и водените от Русия нейни съюзници, известни заедно като ОПЕК+, обявиха нови съкращения на добива с около 1,16 млн. барела на ден в неделя.
По-рано се очакваше ОПЕК+ да обяви на месечната си среща в понеделник, че ще се придържа към предишното си решение да намали добива с 2 млн. барела на ден до декември. Според изчисления на Ройтерс този ход довежда общия обем на съкращенията от страна на ОПЕК+ до 3,66 млн. барела на ден, което се равнява на 3,7% от глобалното търсене.
В резултат на това Goldman Sachs понижи прогнозата си за производство на ОПЕК+ в края на 2023 г. с 1,1 млн. барела на ден и повиши прогнозите си за цените на Брента до 95 и 100 долара за барел за съответно 2023 г. и 2024 г.,
Goldman изчисли, че намаляването на добива може да осигури 7% тласък на цените на петрола, допринасяйки за по-високи приходи от петрол на Саудитска Арабия и ОПЕК+.
Администрацията на Байдън заяви, че смята обявения от производителите ход за неразумен.
Някои анализатори поставиха под съмнение обосновката за допълнителното намаляване на производството от страна на ОПЕК+.
„Трудно е да се приеме „предварителното“ и „предпазно“ разсъждение – особено сега, когато банковата криза отшумя и Брентът се върна обратно към 80 долара от 15-месечните си дъна по-рано през март“, коментира Вандана Хари, която е основател на доставчика на анализи на пазара на петрол Vanda Insights.
Миналият месец Брентът падна до 70 долара за барел, най-ниското ниво от 15 месеца, поради опасения, че глобалната банкова криза и нарастващите лихвени проценти ще засегнат търсенето.
„Днешният ход, подобно на съкращението през октомври, може да се разчете като още един ясен сигнал, че Саудитска Арабия и нейните партньори от ОПЕК ще се стремят да спрат по-нататъшните макро разпродажби и че Джером Пауъл не е единственият централен банкер, който има значение“, каза анализаторът на RBC Capital Хелима Крофт.
„Изводът е, че Вашингтон и Рияд просто имат различни ценови цели за своите ключови политически инициативи“, добави Крофт.
Междувременно стана ясно, че Производството на суров петрол в САЩ се е повишило през януари до 12,46 млн. барела на ден, което е най-високото ниво от март 2020 г., показват данни на Администрацията за енергийна информация (EIA).
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.