Петролът се е насочил към трети седмичен ръст на фона на добрите икономически данни от Китай

Петролът се е насочил към трети седмичен ръст на фона на добрите икономически данни от Китай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък и са се насочили към трети пореден седмичен ръст, след като по-добрите от очакваното икономически данни от Китай и докладите за рекордно потребление на петрол подкрепиха виждането, че търсенето във втория по големина потребител на суров петрол в света ще продължи да расте, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,59 долара, или 0,63%, до 94,29 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,64 долара, или 0,71%, до 90,80 долара за барел.

За седмицата и двата бенчмарка са поскъпнали с около 4%.

Индустриалното производство и продажбите на дребно в Китай нараснаха с по-бърз от очаквания темп през август, което предполага, че възстановяването на втората по големина икономика в света от пандемията COVID-19 се стабилизира.

Индустриалното производство на страната е нараснало с 4,5% на годишна база през август, надминавайки прогнозите за ръст от 3,9%. Същевременно с това продажбите на дребно са се повишили с 4,6%, надминавайки очакванията за ръст от 3%.

Данните от Националното бюро, публикувани в петък, показват, че преработката на петрол в рафинериите в КИтай е нараснала до рекордните 64,69 милиона тона през август, което е с 19,6% повече от година по-рано и се равнява на 15,23 милиона барела на ден.

Производителността на рафинирането нарасна, тъй като китайските преработватели поддържаха високи темпове на работа, за да отговорят на търсенето на пътувания през лятото и да се възползват от укрепващите маржове за износ към азиатски потребители.

„Залагането на петрол се превръща в любима сделка на Уолстрийт. Никой не се съмнява, че решението на ОПЕК+ в края на миналия месец ще поддържа петролния пазар много стегнат през четвъртото тримесечие“, каза анализаторът от OANDA Едуард Моя.

Рекордните темпове на рафиниране в Китай се постигат, тъй като съкращенията на добива от страна на основните производители Русия и Саудитска Арабия увеличават притесненията относно предлагането. Опасенията за предлагането тласнаха както Брента, така и WTI, до най-високите им стойности от ноември.

Международната агенция по енергетика заяви тази седмица, че очаква продължителното намаляване на добива на петрол от Саудитска Арабия и Русия да доведе до пазарен дефицит през четвъртото тримесечие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ