Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ОПЕК разкритикува прогнозата на МАЕ за началото на края на ерата на изкопаемите горива
Прогнозите за началото на края на ерата на изкопаемите горива, подобни на тези на Международната агенция по енергетика (МАЕ), се основават по-скоро на идеология, отколкото на данни, и често са придружени от призиви за спиране на инвестициите в нефт и газ, което може да доведе до енергиен хаос, заявиха от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
През тази седмица МАЕ публикува актуализирана прогноза за потреблението на петрол, природен газ и въглища. Агенцията смята, че търсенето на тези горива ще достигне своя връх до 2030 г. и след това ще намалее. Като причини за спада се посочват бързото разпространение на възобновяемите енергийни източници и възходът на електромобилите.
"Свидетели сме на началото на края на ерата на изкопаемите горива и трябва да се подготвим за следващата ера", заяви изп.-директор на МАЕ Фатих Бирол, като отбеляза, че политиците трябва да действат за ускоряване на енергийния преход и намаляване на емисиите въпреки липсата на средства и възможните критики от страна на избирателите.
В своето изявление ОПЕК нарича цитираната от МАЕ прогноза "изключително рискова и непрактична", която се основава по-скоро на идеология, отколкото на факти. Петролният картел подчертава, че подобни прогнози са правени и преди - първо за пика на предлагането, после за пика на търсенето, но нито една от тях не се е потвърдила. В същото време алиансът смята, че подобни изявления сега могат да предизвикат призиви за спиране на инвестициите в нови нефтени и газови проекти.
"Подобни изказвания само водят до впечатляващ провал на световната енергийна система. Това ще доведе до енергиен хаос в потенциално безпрецедентен мащаб: с тежки последици за икономиките и милиарди хора по света", казва генералния секретар на ОПЕК Хайсам ал Гайс, цитиран в прессъобщение.
Алиансът на производителите на петрол отбелязва, че прогнозата на МАЕ не отчита факта, че изкопаемите горива понастоящем представляват 80% от световния енергиен микс, както и факта на технологичния напредък, който индустрията е постигнала в намаляването на емисиите.
"Признавайки, че светът е изправен пред предизвикателството да изкорени енергийната бедност, да посрещне нарастващото търсене на енергия и да осигури достъпност на енергията, като същевременно намали емисиите, ОПЕК не се отказва от нито един енергиен източник или технология. Алиансът вярва, че всички заинтересовани страни трябва да направят същото и да признаят недостига и оскъдицата на енергия в краткосрочната и дългосрочната енергийна реалност", подчертава Хайсам ал Гайс.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.