Петролът върви нагоре на фона на високото напрежение в Близкия изток

Петролът върви нагоре на фона на високото напрежение в Близкия изток

Петролът върви нагоре на фона на високото напрежение в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха минимално в ранната търговия в четвъртък, след като предходната сесия скочиха с повече от 1 долара за барел, докато инвеститорите се подготвят за влошаване на кризата в Близкия изток с потенциално въвличане на Иран - третият по големина производител на петрол в ОПЕК, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,06 долара, или 0,07%, до 90,54 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,05 долара, или 0,06%, до 86,26 долара за барел.

И двата сорта поскъпнаха с повече от 1% в предходната сесия, след като трима сина на лидер на „Хамас“ бяха убити при израелски въздушен удар в Газа, подхранвайки притесненията, че преговорите за прекратяване на огъня между двете страни може да спрат. По-рано тази седмица Израел и „Хамас“ започнаха нов кръг от преговори в тяхната вече повече от шест месеца война в Газа, но тези дискусии не доведоха до споразумение.

„Цените остават чувствителни към геополитическите развития в Близкия изток, като участниците на пазара оценяват рисковете от прекъсване на доставките, ако напрежението продължи по-дълго“, коментира Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

„Това помага да се компенсират някои настроения за избягване на риска от денонощието, тъй като пазарите прекалибрират очакванията си за лихвените проценти“, добави Йеп, имайки предвид лихвите в САЩ.

„По-високите за по-дълго време“ лихви може да забавят икономическия растеж и да потиснат търсенето на петрол.

Протоколите от последното заседание на Федералния резерв на САЩ показаха, че длъжностните лица са притеснени, че напредъкът по отношение на инфлацията може да е спрял и ще е необходим по-дълъг период на строга парична политика, за да се укротят цените в най-голямата икономика в света.

Инвеститорите, които по-рано очакваха намаление на лихвените проценти през юни, сега виждат септември като по-вероятен момент за започване на цикъла на разхлабване на паричната политика.

Йеп каза още, че възходящата тенденция при петрола може да се запази, тъй като геополитическата ситуация в Близкия изток остава трудна.

Регионът е под напрежение в очакване на потенциално отмъщение от страна на Иран заради предполагаем израелски въздушен удар срещу посолството на страната в Сирия в началото на месеца. В доклад на Блумбърг в сряда се казва, че САЩ и техните съюзници смятат, че големи ракетни удари или удари с дронове от Иран или негови подставени лица срещу Израел са неизбежни.

Държавният секретар на САЩ Антони Блинкън каза на израелския министър на отбраната Йоав Галант, че Съединените щати ще застанат до Израел срещу всякакви заплахи от Иран, съобщи Държавният департамент на САЩ по-късно в сряда.

„Пазарът става все по-загрижен, че войната между Израел и „Хамас“ може да ескалира в Близкия изток, излагайки на риск доставките на петрол“, каза анализаторът на ANZ Даниел Хайнс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ