Петролните рафинерии в Япония се отдръпват от декарбонизацията и се насочват към изкопаемите горива

Петролните рафинерии в Япония се отдръпват от декарбонизацията и се насочват към изкопаемите горива

Японските петролни компании намаляват инициативите си за декарбонизация, включително проекти за водород и амоняк, на фона на глобалния преход към по-стабилните и рентабилни изкопаеми горива, съобщава Reuters.

Този ход отразява нарастващите опасения относно енергийната сигурност, политическите рискове на САЩ и нарастващите разходи за материали, обусловени от инфлацията, като всички те подкопават рентабилността и предвидимостта на този вид проекти. В целия световен енергиен сектор компаниите, които бяха преориентирали портфейлите си към справяне с изменението на климата, все повече се пренасочват към петрола и газа, където доходността е станала по-привлекателна след възстановяването на цените на изкопаемите горива от най-ниските нива по време на пандемията.

„Тенденцията към въглеродно неутрално общество се забавя и пълномащабното разделяне на енергийния преход, очаквано по-рано около 2030 г., може да се забави“, казва Томохиде Мията, изпълнителен директор на Eneos Holdings. В новата си тригодишна бизнес стратегия до март 2028 г., Eneos премахва предишната си цел за доставка на до 4 милиона метрични тона водород до фискалната 2040 година.

Idemitsu Kosan, втората по големина рафинерия в Япония, е съкратила инвестиционните си планове за декарбонизация, като е намалила бюджета си за инициативи като водород, амоняк и синтетични горива от 1 трилион йени (6,9 милиарда долара) до около 800 милиарда йени за периода от фискалната 2023 до 2030 г., заяви тази седмица президентът Нориаки Сакай. „Усещаме, че инерцията към декарбонизация се забавя донякъде... и вярваме, че е необходимо да се възприеме гъвкав подход както по отношение на пътя, така и на сроковете за постигане на въглеродно неутрално общество до 2050 г.“, каза той. Въпреки че глобалното забавяне на нисковъглеродните решения става все по-очевидно, тези забележки са сред най-категоричните до момента от страна на японските петролни ръководители, пише агенцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Трети ден без наземен транспорт в София, община и синдикати не отстъпват от позициите си 
Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май
Финансиране на зелени технологии и иновации - на какво може да разчита бизнесът
Рубио: Нужна е среща между Тръмп и Путин за пробив в мирните преговори за Украйна
В риск ли сте от прегаряне?