Потреблението на въглища в Китай ще достигне пика си през 2025 г.

Потреблението на въглища в Китай ще достигне пика си през 2025 г.

Потреблението на въглища в Китай, страната, която емитира най-много парникови газове, вероятно ще достигне пика си през 2025 г., преди да започне да се понижава благодарение на усилията на Пекин да развива по-чисти енергийни източници. Това се посочва в доклад, публикуван днес и цитиран от Франс прес и БТА.

Над половината (52 на сто) от анкетираните експерти в доклада, публикуван от мозъчните тръстове Център за изследване на енергията и чистия въздух и Международна организация за проучвания на енергийния преход, очакват догодина потреблението на въглища от Китай да достигне максимума си. 

"Да се постигне въглеродна неутралност в бързоразвиваща се икономика като китайската, не е лесна задача, но значителните усилия, които страната полага, започват да дават плодове", заяви Сюнпън Шъ, президент на Международната организация за проучвания на енергийния преход.

Разрешителните за строителство на въглищни централи също са намалели с 83 на сто през първото полугодие на 2024 г., като през същия период не  е одобрен никакъв проект за производство на стомана на основата на въглища.

През последните години експертите са все по-оптимистично настроени относно способността на Китай да намали емисиите парникови газове, тъй като Пекин достигна целите си за енергия от вятърни и соларни източници шест години по-рано от предвиденото. 

Въпреки това има "все по-малка яснота относно траекторията на китайските емисии", каза Лаури Миливирта, главен анализатор в  Международната организация за проучвания на енергийния преход.

Това остава вратите отворени за повишаване на емисиите до 2030 г. и "много бавното" им намаляване, добави той.

Производството на електроенергия от въглища отново ще нарасне тази година в Китай, макар и до най-ниското си равнище от десетилетие, а увеличението на потреблението на енергия продължава да надвишава растежа на брутния вътрешен продукт (БВП), според Международната агенция за енергията (МАЕ).

"Китай трябва да ускори разпространението на възобновяеми източници на енергия, тоест да ориентира икономическото си развитие в не толкова енергоемка посока", каза Миливирта.

Пекин се ангажира да постигне пик на въглищните емисии до 2030 г. и въглеродна неутралност през 2060 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ