Великобритания е първата страна от Г-7, която прекратява производство на енергия от въглища

 Великобритания е първата страна от Г-7, която прекратява производство на енергия от въглища

Великобритания ще стане първата страна от Г-7, която ще прекрати производството на енергия от въглища със затварянето днес на централата на Uniper в Ратклиф-на-Соър,  Мидландс. Това ще сложи край на повече от 140 години въглищна енергия във Великобритания, съобщи Ройтерс.

През 2015 г. Великобритания обяви планове за затваряне на въглищни електроцентрали през следващото десетилетие като част от по-широки мерки за постигане на своите климатични цели. По това време почти 30% от електроенергията в страната идваше от въглища, но това падна до малко над 1% миналата година.

„Обединеното кралство доказа, че е възможно постепенно да се откаже от въглищната енергия с безпрецедентна скорост“, каза Джулия Скорупска, ръководител на секретариата на Powering Past Coal Alliance, група от около 60 национални правителства, които искат да прекратят въглищната енергия.

Спадът в производството на енергия от въглища помогна за намаляване на емисиите на парникови газове във Великобритания, които са намалели повече от половината от 1990 г.

Великобритания, която има за цел да достигне нетни нулеви емисии до 2050 г., също планира да декарбонизира електроенергийния сектор до 2030 г., ход, който ще изисква бързо увеличаване на възобновяемата енергия като вятърна и слънчева.

„Ерата на въглищата може да приключва, но нова ера на добри енергийни работни места за нашата страна тепърва започва“, каза министърът на енергетиката Майкъл Шанкс. Емисиите от енергия съставляват около три четвърти от общите емисии на парникови газове и учените казаха, че използването на изкопаеми горива трябва да бъде ограничено, за да се постигнат целите, определени в Парижкото споразумение за климата. През април големите индустриализирани страни от Г-7 се споразумяха да се откажат от въглищната енергия през първата половина на следващото десетилетие, но също така дадоха известна свобода на действие на икономиките, които са силно зависими от въглищата, привличайки критики от зелените групи.

„Предстои много работа, за да се гарантира, че целта за 2035 г. е изпълнена и преместена до 2030 г., особено в Япония, САЩ и Германия“, каза Кристин Шиърър, изследователски анализатор, Global Energy Monitor.

Енергията от въглища все още представлява повече от 25% от електричеството на Германия и повече от 30% от електроенергията на Япония.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ