Производството на ток от соларни централи у нас скочи с 30 на сто

Производството на ток от соларни централи у нас скочи с 30 на сто

С 30 на сто е скочило производството на електрическа енергия от соларни централи у нас през миналата година спрямо 2021 г. Това съобщи изп.-директор на Електросистемния енергиен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев по по време на научния форум "Енергийната трансформация в България в контекста на плана RePowerEU", който се проведе в София днес.

Цачев уточни, че с 60 на сто се е повишило производството на присъединените централи в преносна мрежа, а с около 20% е повишението на новоприсъединените централи в разпределителна мрежа.

" Очаквам през тази година реално да  увеличим производството с още между 30% и 50%, тъй като се очаква един сериозен ръст на изграждане и въвеждане в експлоатация на нови мощности", поясни Цачев, цитиран от БТА. 

Изпълнителният директор на ЕСО прогнозира, че средната цената на тока  ще бъде вероятно около 300-350 лева, най-ниските стойности ще са около 80-100 лева, а пиковата енергия ще бъде на нива от около 500-700 лева за мегаватчас. Причината е, че България и регионът не разполагат с достатъчно централи, които да дадат възможност да се отреагира на един такъв енергиен микс и непостоянно производство на ВЕИ, обясни Ангелин Цачев.

Според него Европа трябва да намали зависимостта си като цяло от изкопаеми горива – въглища, природен газ, петрол, нефт.  н Цачев  По думите му възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) ще дадат възможност Европа да намали зависимостта си от изкопаеми горива. 

Присъединяването на ВЕИ източниците е многомащабен процес, обърна внимание Цачев. Той добави, че със сегашния процес на децентрализация всичко трябва да бъде сметнато, проектирано и изградено наново. Много голяма част от мрежите ще се ползват и в бъдеще, но техният капацитет трябва да бъде увеличен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ