Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Радев поиска България да се включи в управлението на порт Александруполис
На фона на продължаващата криза с доставките на газ, за нас е от изключителна важност терминалът за втечнен газ в Александруполис да бъде завършен в срок, както и да разгледаме още веднъж възможностите за повишаване на вноса на втечнен газ за България през Гърция и в краткосрочен, и в дългосрочен план, както и за възможностите за включаването на България в управлението на порт Александруполис. Това заяви президентът Румен Радев по време на свиканата от него днес среща с представители на служебния кабинет и на гръцките компании Gastrade и Copelouzos Group относно възможностите за увеличаване на количествата природен газ за България, които страната ни ще получава през Гърция чрез терминала в град Александруполис.
Президентът посочи, че в рамките само на една година това е втората среща, която прави с Gastrade и Copelouzos Group, което по думите му, е достатъчно красноречив факт за важността на изграждащият се терминал за втечнен газ в Александруполис.
България е акционер с 20% в терминала и има резервиран капацитет за следващите 10 години, посочи още Радев. "Този проект е от решаващо значение не само за стратегическото партньорство между България и Гърция, но той е от изключителна необходимост за гарантиране на икономическата стабилност на Балканите, на Централна и Източна Европа, често стигане на реална диверсификация, сигурност на доставките и засилена конкуренция. Това изисква терминалът да бъде свързан с и с другия стратегически проект между нашите две страни - междусистемната газова връзка IGB, която очакваме да заработи от 1-ви октомври и е още едно доказателство за успешното стратегическо сътрудничество между Гърция и България", каза президентът.
Радев увери гостите си, че българското правителство прави всичко възможно да сътрудничи на строителя на IGB - компанията "Авакс", така че да завърши навреме интерконектора в съответствие с гръцкото, българското и европейското законодателство. Той изтъкна, че правителството ни е поело ясен ангажимент към обществото ни, което гарантира доставките на газ за целия отоплителен сезон на възможно най-добри цени. Но тъй като ситуацията на европейската газова карта е много динамична и всеки ден е изключително ценен, каза още президентът, нашето правителство ще направи всичко възможно да започне прозрачни търгови процедури за доставка на газ в средносрочен и дългосрочен период на възможно най-добри условия и да остави на следващото редовно правителство да завърши тази процедура и да направи своя избор. Намираме вашето участие във всички тези бъдещи възможности за много важни.
От гръцка страна изтъкнаха, че сме изградили това партньорство с доверие и увереност, че е полезно и за двете държави. "Това е дългосрочно партньорство", заяви изпълнителният директор на Gastrade Костис Сифнеос. По думите му, участието на България в изграждането на този терминал показва от какво стратегическо значение е за сигурността на доставките, за енергийната независимост на България, за диверсификацията на източниците на енергия за България, подпомага гъвкавостта на България и гарантира стабилност при договарянето на условията за доставки, както и за диверсифицирането на портфейла и от доставки на енергия, така и през тръбопроводи, през които да минават тези доставки.
Той добави, че са наясно със завишеното търсене на енергия, необходимостта от повишаване на капацитета на терминала е от стратегическо значение в момента и въпреки множеството участници на пазара, които се опитват да гарантират капацитет в различните терминали, смятат, че България е с приоритет като държава, предвид нейното дългогодишно партньорство с Гърция, а и предвид факта, че България е пътят от Гърция към различните пазари в Югоизточна Европа. От гръцката страна увериха, че вървят по план и ще успеят да завършат проекта навреме.
От Copelouzos Group изтъкнаха, че групата им си сътрудничи с България от 1973 г. и са изключително удовлетворени от нашето сътрудничество.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.