Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Разрастващите се икономики на Китай и Индия подхранват търсенето на въглища
Разрастващите се икономики на Китай и Индия ще продължат да подхранват търсенето на въглища, въпреки че си поставят амбициозни цели за възобновяема енергия, според експерти, цитирани от CNBC.
Докато Китай е най-големият потребител на енергия в света, Индия е на трето място в света и двете страни са най-големите потребители на въглища, тъй като се стремят да стимулират икономическия растеж.
Делът на Китай в световното потребление на електроенергия, 60% от което се генерира от въглища, се очаква да скочи до една трета до 2025 г., в сравнение с една четвърт през 2015 г., според прогнози на International Energy Agency.
Бързо развиващата се икономика на Индия също означава, че търсенето на енергия в страната, включително петрол и природен газ, ще бъде значително, каза управляващият директор на фирмата за управление на енергийни инвестиции Tortoise Capital Роб Тумел.
„Ако Индия и Китай все още растат икономически с прилични темпове през следващото десетилетие, няма да видим скорошно изчезване на търсенето на въглища в световен мащаб“, каза пред CNBC Иън Ропър, стоков стратег в Astris Advisory Japan KK.
Световното потребление на въглища през 2023 г. достигна рекордно високо ниво, надхвърляйки 8,5 милиарда тона за първи път, на фона на силното търсене в нововъзникващи и развиващи се страни като Индия и Китай, каза МАЕ в неотдавнашен доклад.
Няма признаци за забавяне, като IEA казва, че потреблението на въглища в Индия и Югоизточна Азия се очаква да „нарасне значително“.
Производството на въглища в Индия нарасна до 893 милиона тона през финансовата година, приключваща през март 2023 г., което е скок с близо 15% спрямо година по-рано. Производството на сурови въглища в Китай от януари до ноември през 2023 г. е нараснало с 2,9% в сравнение със същия период на 2022 г.
За разлика от това, САЩ, които са вторият по големина потребител на въглища в света, отбелязаха спад в употребата на горивото. Според Института за енергийна икономика и финансови анализи количеството въглища, които суперсилата консумира всеки ден, регистрира спад от 62% от 2,8 милиона на 1,1 милиона тона на ден.
Назад към намаляването на емисиите?
В световен мащаб въглеродните емисии от изкопаеми горива достигнаха рекордни нива миналата година. Очаква се емисиите на Индия да нараснат с 8,2% през 2023 г., докато тези на Китай се очаква да се покачат с 4%, според последните оценки на Global Carbon Budget.
„Очите са насочени към Китай и Индия, защото тези две страни в момента използват значително повече въглища. И така техните въглеродни емисии се увеличават, а не намаляват“, каза Тумел.
Двете страни обаче приемат и поставят агресивни цели за възобновяема енергия.
Индия си е поставила амбициозна цел да посрещне 50% от търсенето си на електроенергия от възобновяеми източници до 2030 г., а южноазиатската нация постигна известен напредък в усилията си, като възобновяемите източници представляват 22% от нейното производство на електроенергия.
Китай страдаше от недостиг на електроенергия преди няколко години, хидроенергията беше много слаба през последните няколко години, така че трябваше да се върнат към въглища“, посочи Ропър.
Миналата година Китай страдаше от суша в продължение на няколко месеца, което намали производството на водноелектрическа енергия в южните му провинции. За да продължи светлините и промишлеността да работи, страната трябваше да се обърне към въглища.
Същата липса на надеждност може да се разшири и до екосистемата на възобновяемите енергийни източници на Индия.
Миналия октомври делът на въглищата в производството на електроенергия нарасна до 80% в сравнение със 73% през 2022 г. през същия период, тъй като по-слабите от обичайните мусонни дъждове ограничиха водното производство. Производството на въглища за този месец е нараснало с над 18% на годишна база.
Това означава, че двете страни ще продължат да разчитат на въглищата като основен източник на електроенергия за години напред.
„Все още има нетен ръст в потреблението на въглища в Индия, което предстои поне за десетилетие, както и в Китай“, каза Ропър.
.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.