"Зелен" енергиен коридор ще свързва Египет и Италия

Зелен енергиен коридор ще свързва Египет и Италия

"Зелен" енергиен коридор ще свързва Египет и Италия

Проектът за "зелен" енергиен коридор, който предвижда полагането на подводен кабел за високо напрежение между Египет и Северна Италия с обща дължина 2,8 хил. км и изграждането на свързаната с него инфраструктура, ще навлезе в практически етап през 2024 г. Това заяви председателят на Съвета на директорите на компанията инвеститор K&K Group (ОАЕ) Таджеддин Сейф.

Миналата седмица беше подписан меморандум за разбирателство между участниците в проекта, наречен Green Vein, в рамките на световната конференция за климата SOR28, която се провежда в ОАЕ. Освен K&K, сред тях са Siemens Energy, Prysmian Group и CESI. Планираният капацитет на енергийния коридор е 3 гигавата което съответства на около 5 % от пиковото потребление на енергия в Италия.

"Това е първият в света проект за транспорт на зелена енергия. Никой досега не е правил това. Енергията ще се доставя директно от големи източници за производство на енергия от слънце и вятър , каквито в момента се изграждат в Египет ", заяви  Таджеддин Сейф.

"Не е възможно да се положи кабел навсякъде в морето. Нашата задача беше да избегнем дълбочини над 3,6 км при проектирането на трасето през Средиземно море, защото в противен случай щеше да е невъзможно да се положи кабелът. В момента в света няма кабел за дълбочини, по-големи от 2,5 километра, италианската група Prysmian разполага с технология за полагане на кабели на дълбочини от 3,5 километра която в момента се тества", каза още Таджеддин Сейф.

Египет е една от най-добрите страни в света по отношение на климатичните характеристики за производство на слънчева енергия (4000 часа слънцегреене  годишно), а условията са благоприятни и за производство на вятърна енергия, което предопределя по-ниска производствена цена в сравнение с европейските мощности за възобновяема енергия. Вятърът и слънцето обаче не произвеждат електроенергия през цялата година, затова проектът включва изграждането на система за съхранение на енергия. Освен това са необходими мощни преобразуватели от египетска и италианска страна, поясни още Сейф.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ