Русия отложи възобновяването на доставките по „Северен поток-1"

Русия отложи възобновяването на доставките по „Северен поток-1

Русия отложи възобновяването на доставките по „Северен поток-1"

Русия отмени крайния срок за подновяването на доставките по газопровода „Северен поток-1“ До Германия, задълбочавайки енергийната криза в Европа преди зимния сезон, предаде Ройтерс.

Доставките на газ трябваше да бъдат подновени днес след тридневна поддръжка, но от компанията съобщиха, че са открила технически проблем и че не могат да подновят доставките  докато не бъде отстранен теч на масло, открит в жизненоважна турбина. „Газпром“ не се ангажира с нова времева рамка.

Германската компания Siemens Energy, която обикновено обслужва турбините на „Северен поток -1“, каза, че подобен теч не трябва да спира работата на тръбопровода. Компанията също така каза, че компресорната станция Портовая, където е открит течът, разполага с други турбини, които могат да позволят на „Северен поток-1“ да продължи да работи.

„Такива течове обикновено не засягат работата на конкретна турбина и могат да бъдат запечатани на място. Това е рутинна процедура в рамките на работата по поддръжката", казаха от компанията.

Москва обвини санкциите, наложени от Запада, след като Русия нахлу в Украйна, за възпрепятстване на рутинните операции и поддръжката на „Северен поток-1“. Брюксел твърди, че това е претекст и Русия използва газа като икономическо оръжие, за да си отмъсти

„Това е част от психологическата война на Русия срещу нас“, написа в Туитър Михаел Рот, председател на германската парламентарна комисия по външните работи.

Siemens Energy заяви, че в момента няма договор за извършване на дейности по поддръжката на, но е в режим на готовност.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза по-рано, че ЕС трябва да наложи горна граница на цените на руския тръбопроводен газ, за ​​да пресече опитите на президента Владимир Путин да манипулира пазара.

Русия отхвърли предишни обвинения за използване на газ като икономическо оръжие или манипулиране на газовия пазар.

Съединените щати и Европа си сътрудничат, за да осигурят достатъчно енергийни доставки, каза в петък говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

„За съжаление не е изненадващо, че Русия продължава да използва енергията като оръжие срещу европейските потребители“, добави говорителят.

Цените на газа на едро скочиха с 400% от август 2021 г., което навреди на европейската промишленост и домакинства, тъй като търсенето се възстанови след пандемията от COVID-19 и поради кризата в Украйна.

„Виждаме, че пазарът на електроенергия вече не работи, защото е силно нарушен поради манипулациите на Путин“, каза Фон дер Лайен, като добави, че на европейско ниво може да бъде предложено ограничаване на цената на газа за доставките от руски тръбопроводи.

Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че Москва ще спре доставките за Европа, ако Брюксел наложи такъв таван.

„Просто няма да има руски газ в Европа“, написа той в приложението Telegram в отговор на Фон дер Лайен.

Намалените доставки през „Северен поток-1“, заедно с по-ниските газови потоци през Украйна, която е друг основен маршрут, накараха европейските страни да положат големи усилия, за да запълнят газовите си хранилища преди началото на зимния сезон, като много държави дори задействаха планове за извънредни ситуации, които биха могли да доведат до енергиен режим и да разпалят опасенията за рецесията.

Говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер написа в Twitter, че „Газпром” е действал под „фалшив претекст“, за да затвори „Северен поток-1“.

„Това също е доказателство за цинизма на Русия, тъй като тя предпочита да изгаря газ, вместо да спазва договорите“, добави той.

Финансовите министри от Г-7 се споразумяха в петък да поставят таван на цените на износа на руски петрол. Москва заяви, че ще спре продажбите на петрол на страните, които налагат тавана, като добави, че този ход ще дестабилизира петролните пазари. Русия е най-големият износител на суров петрол и горива в света, взети заедно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ