Шефът на Equinor: Европа трябва да си осигури газ и петрол чрез местни доставки

Шефът на Equinor: Европа трябва да си осигури газ и петрол чрез местни доставки

Шефът на Equinor: Европа трябва да си осигури газ и петрол чрез местни доставки

Държавите трябва да осигурят  петрол и газ чрез местни доставки, смята шефът на енергийния гигант Equinor Андерс Опердал. Пред BBC той заяви, че енергийната сигурност трябва да бъде на първо място в дневния ред, след като инвазията на Русия в Украйна доведе до прекъсване на доставките и скок на цените.

Equinor е най-големият инвеститор в петролното находище Rosebank в Северно море - най-голямото ново разработвано петролно и газово находище в Обединеното кралство от десетилетия.

Но критиците казват, че новите петролни полета няма да направят енергийните доставки на Обединеното кралство по-сигурни. Те твърдят, че по-бързият преход от изкопаемите горива е по-добра стратегия за осигуряване на по-стабилни цени на енергията.

Андерс Опердал защити инвестицията на Equinor в Rosebank, като посочи въздействието на руската инвазия в Украйна върху доставките на петрол и газ за Европа. „Едно от ключовите поуки от 2022 г. е, че енергийната сигурност трябва да бъде начело на дневния ред, заедно с достъпността и устойчивостта“, каза той.

„Мисля, че всяка страна трябва да се вгледа по-усилено в производството на енергията, от която се нуждае, по-близо до дома си и това е, върху което наистина работим, за да сме сигурни, че можем да снабдяваме Европа, Обединеното кралство, с газ и петрол в наши дни и за десетилетия напред."

Андерс Опердал поясни още, че Equinor приема това, което той описа като "балансиран възглед" за прехода от изкопаеми горива. Той каза, че инвестициите във възобновяеми енергийни източници ще се повишат от сегашните 20% от капиталовите разходи до 50% до 2030 г.

„Инвестираме в Rosebank, но също така инвестираме в Dogger Bank – най-големият вятърен парк в света“, каза той.

„Знаем, че след време търсенето на петрол и газ ще намалее и ние подготвяме нашата компания за това. Ние инвестираме в енергията на бъдещето, като същевременно доставяме енергията, от която светът се нуждае сега“, каза той.

Противниците на новите инвестиции

Гласовете, които се противопостовята на новите инвестиции в петрол с аргумента, че това застрашава устойчивостта на страните не са малко.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза през 2022 г., че инвестициите в нов нефт и газ са „икономическа и морална лудост“.

Пиърс Форстър, временният председател на парламентарната комисия по изменение на климата споделя мнението, че преминаването към възобновяеми енергийни източници би помогнало цените да останат стабилни.

„Колкото повече намаляваме зависимостта си от изкопаемите горива, които се продават на международните пазари, толкова по-малко ще се колебаят цените на енергията“, каза той.

По-голямата част от петрола, произведен във водите на Обединеното кралство, не се продава директно на пазара на Обединеното кралство, а се търгува от частни компании, които го добиват, с цена, определена от световния пазар. Голяма част от газа от Северно море на Обединеното кралство идва в страната, но все още на международно определени цени.

Клеър Файсън от мозъчния тръст Climate Analytics каза, че Обединеното кралство трябва да намали използването на изкопаеми горива с 6% годишно, вместо да инвестира в нови разработки.

„Многобройни проучвания показват, че ще имаме голям излишък от изкопаеми горива, ако планираните проекти продължат напред, създавайки огромни рискове не само за климата, но и за икономиката“, каза тя.

Атаките в Червено море

Андерс Опердал  заяви още, че атаките срещу корабоплаването в Червено море не са засегнали пряко Equinor, тъй като водния път не е основен маршрут за доставки на петрол.

Той обаче отбеляза, че геополитическите събития в Украйна и Близкия изток поддържат цените на по-високо ниво.

„Твърде рано е да се каже, но обикновено всички тези геополитически събития поддържат цените на по-високо ниво от нормалното търсене и предлагане“, каза той.

Той добави, че с руския петрол, който сега до голяма степен се пренасочва към Азия, заменен в Европа с петрол от Норвегия и Европа, увеличавайки броя на LNG терминалите, сега има по-голяма ценова стабилност, отколкото през 2022 г.

"Не бих казал, че това е новото нормално, защото какво е нормално на един енергиен пазар? Но енергията вече е по-достъпна и цените вече не са на ниво, на което пречи на икономическия растеж", каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ