Скъпият газ може да принуди европейски държави да се завърнат към въглищата

Скъпият газ може да принуди европейски държави да се завърнат към въглищата

Много от най-големите икономики в Северна Европа са увеличили рязко производството на електроенергия от газ досега през 2025 г., което спомага за повишаване на регионалните цени на синьото гориво до най-високите им стойности от началото на 2023 г., предаде Ройтерс.

Производството на електроенергия от газ през януари в Германия, Обединеното кралство, Нидерландия и Полша е скочило с над 10% от нивата от януари 2024 г. до най-високото си ниво за този месец поне от 2022 г., според данни на LSEG.

Но темпът на потребление на газ в бъдеще може да започне да се забавя, тъй като регионалните цени на горивото вече са се покачили над цената на производството на въглища, което може да накара някои енергийни фирми да намалят производството на газ и вместо това да увеличат производството на въглища.

Това преминаване от газ към въглища е особено вероятно в Германия и Полша, където енергията от въглища има по-голям дял от природния газ в националните производствени системи.

Намаленото потребление на газ от тези страни може да помогне за ограничаване на неотдавнашното покачване на европейските цени на газа, които са се повишили с приблизително 60% от мястото, където се търгуваха преди година.

Въпреки това, намаленото използване на газ и по-голямото производство на въглища ще имат значителни последици за емисиите, тъй като почти два пъти повече въглероден диоксид се отделя на единица генерирана енергия от въглища, отколкото от газ.

Газов бум

Произведената "газова" електроенергия достигна исторически върхове в Германия и Обединеното кралство през януари, регистрирайки най-високите месечни стойности и в двете страни отпреди нахлуването на Русия в Украйна в началото на 2022 г. да разтърси регионалните газови пазари.

Основният център за ценообразуване на газа в Европа - съоръжението TTF в Нидерландия - отразява стабилния темп на потребление, като цените през януари са били средно 48,36 евро за мегаватчас, според LSEG.

Тази средна стойност е с 40% над средната за TTF за 2024 г. и с 60% по-висока от средната стойност на TTF през януари 2024 г. и е най-високата цена, регистрирана в региона от февруари 2023 г.

Скъпото гориво  намали маржовете за производители на електроенергия

Стръмното покачване на цената на газа на хъба TTF намали маржовете за производителите на електроенергия, които са под натиск да ограничат увеличенията на цените за потребителите.

Потребителските разходи за енергия в цяла Европа се покачиха по-рязко, отколкото в Съединените щати и Азия през 2022 г. и 2023 г., и в резултат на това европейските доставчици на електроенергия са под силен правителствен и обществен натиск да предотвратят по-нататъшни увеличения на разходите.

Един от начините за това е да се замени скъпият газ с по-евтини източници за производство, когато е възможно.

В Германия и Полша въглищата се превърнаха в по-евтиния източник на електроенергия в сравнение с природния газ след рязкото покачване на разходите за газ през последната година.

Наистина цените на газа постоянно са над така наречената цена за смяна на въглищата от август 2024 г.

Цената за смяна на въглищата маркира точката, в която доставчикът на енергия може по-икономично да генерира енергия от въглища, отколкото от газ, ако приемем, че и двата източника на гориво са налични.

От август до края на 2024 г. цените на газа за TTF са средно около 6,20 евро за мегаватчас (MWh), или 18% над цената за смяна на въглищата, според данни на LSEG.

Досега през 2025 г. тази разлика се е разширила до близо 13 евро/MWh - или 36% - над цената за смяна на въглищата.

За мениджърите на сложни енергийни мрежи, които включват въглищни и газови електроцентрали, както спот, така и форуърд цените на наличния на местно ниво природен газ и топлинните въглища се включват в уравнението за смяна на въглищата.

И текущата предна крива за природен газ на TTF показва, че разходите за газ ще останат над цената за смяна на въглищата до 2026 г., до която точка се очаква разходите за газ отново да се насочат към по-ниски цени.

Данните за форуърдната крива на LSEG показват, че цените на TTF ще бъдат средно около 14,70 евро/MWh над цената за преминаване към въглища за 2025 г., въпреки че форуърд кривите както за газ, така и за въглища ще останат динамични.

За производителите на електроенергия в континентална Европа тази ценова перспектива предполага, че фирмите, които могат да увеличат производството от въглища и да намалят използването на газ, може да са в състояние да намалят оперативните разходи и потенциално да ограничат по-нататъшното нарастване на сметките за енергия на потребителите.

Всяко рязко покачване на производството на въглища обаче ще подкопае усилията за намаляване на регионалните емисии и може да предизвика критики от регионалните наблюдатели на емисиите.

Енергийните фирми в Обединеното кралство нямат възможност да се върнат към производството на въглища след затварянето на последната въглищна централа във Великобритания през 2024 г., но може да видят устойчиво нарастване на производството на вятърна енергия през следващите месеци, което може да ограничи необходимото количество генериране на газ.

Като цяло, енергийните фирми в цяла Европа изглежда са готови да се опитат да увеличат производството от негазови източници в бъдеще след рязкото покачване на местните разходи за газ, въпреки че централите, захранвани с газ, ще останат ключова част от цялостния микс за производство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 5 февруари. Имен ден празнуват Агата, Добрин, Добринка, Добри
Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна настояват от бранша
На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Асен Василев: Бизнесът и домакинствата имат 134 млрд. лв. в банките
Тръмп иска САЩ да поемат контрола над Газа и да я превърнат в „Ривиера на Близкия изток“
Премиерът нареди превантивни полицейски акции на пътя заради влизането ни в Шенген
Зеленски каза, че би се съгласил на директни преговори с Путин
Премиерът: Ще внесем бюджет на стабилизирането на публичните финанси