Турция започва добив на газ от най-голямото находище в Черно море

Турция започва добив на газ от най-голямото находище в Черно море

Турция започва добив на газ от най-голямото находище в Черно море

Турция започва днес добив на природен газ от най-голямото находище в Черно море, давайки възможност на държавния глава Реджеп Ердоган да намали потребителските енергийни цени по-малко от месец преди изборите за президент в страната, съобщава Блумбърг.

Находището "Сакария" (Sakarya) ще доставя по 10 милиона кубични метра газ на ден през първата си фаза, като през втората фаза ще достигне пик от 40 милиона куб. м. до 2027-28 г., заяви държавният производител Turkish Petroleum AO.

Това би било достатъчно, за да покрие около една четвърт от текущото потребление на Турция от 53 млрд. куб. метра годишно, осигурявайки добре дошли средства по сметката за енергиен внос на стойност 97 млрд. долара годишно, която води до нарастващ дефицит по текущата сметка, пише още Блумбърг, цитирана от БНР.

Президентът на Турция е изправен на 14-ти май пред най-трудните избори през 20-те си години на власт, като ще се изправи срещу опозиция, обединена срещу управлението му на икономиката по време на все по-авторитарно управление. Страната се бори с инфлация от цели 85% през последната година, въпреки че през миналия месец тя спадна до около 50%.

Министърът на енергетиката Фатих Дьонмез заяви по-рано, газът ще се добива по-евтино, отколкото вноса, а проправителственият в. Yeni Safak каза, че Ердоган ще използва днешното събитие, за да обяви намален или дори безплатен газ за някои потребители.

Turkish Petroleum се надява да се изнася част от газа за пазари, включително за Европа, каза председателят на компанията Мелих Хан Билгин  по време на посещение в преработвателното съоръжение в Зонгулдак на южния бряг на Черно море. Ще трябва обаче да се балансира между финансовия стимул за продажби в чужбина и политическите обещания на Ердоган да използва газа за намаляване на битовите у дома.

Тези ангажименти са ясни на мястото, където резервоарите за съхранение на синьото гориво са етикетирани с "Ние обещахме", препратка към ангажимента на Ердоган да развие вътрешния опит за реализиране на проекта. Инженерите са изправени пред предизвикателство да извличат газа от повече от 2 километра под морското равнище и на 165 километра от брега.

Все още няма яснота колко газ Турция може да изнася, но тя вече има тръбопроводни връзки със съседите си България и Гърция, които могат да доставят газ в Европа. Ако следващата зима е студена, континентът може да се сблъска с недостиг на гориво и да види повишено търсене на неруски доставки, отбелязва Блумбърг.

Русия прекъсна повечето газови потоци по тръбопроводи към Европейския съюз в резултат на нахлуването на страната в Украйна. Турция обаче разшири сътрудничеството си с Русия. Двете държави планират да превърнат Западна Турция в регионален център за търговия и транзит на газ.

Turkish Petroleum, която разработи находището "Сакария" с компаниите Schlumberger NV и Subsea 7 SA, казва, че находището съдържа 710 милиарда кубически метра възстановими запаси.

Ако успее в Черно море, Turkish Petroleum се надява да изнесе новооткрития си опит нагоре по веригата и другаде. Компанията вече си партнира с алжирската Sonatrach, за да търси петрол и газ в региона, и е провела преговори с други компании, включително малайзийската Petronas Gas Bhd и бразилската Petroleo Brasileiro SA, отбеляза Билгин.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ