Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Въведоха в експлоатация газовата връзка Гърция - България
Въведоха в експлоатация газовата връзка Гърция - България. Това стана на официална церемония днес в НДК в София. Домакин на събитието беше президентът Румен Радев. В церемонията участваха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, еврокомисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон, президентът на Азербайджан Илхам Алиев, който е на официално посещение у нас, президентите на Република Северна Македония и на Сърбия Стево Пендаровски и Александър Вучич, премиерите на Гърция и на Румъния Кириакос Мицотакис и Николае Чука, служебният премиер Гълъб Донев, изпълнителните директори на проектната компания ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас.
Междусистемната газова връзка Гърция-България е с обща дължина 182 км (на българска територия дължината е 140 км) и свързва газопреносните системи на България и Гърция, включително Трансадриатическия газопровод. Общата стойност на газопровода е над 240 млн. евро, от които ЕК предостави безвъзмездно за предпроектни проучвания през 2010 г. 45 млн. евро и още 35 млн. евро по оперативна програма на България. Европейската инвестиционна банка кредитира строежа със 110 млн. евро. Предвиденият първоначален капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно, а максималният - до 5,5 млрд. куб. м годишно на следващ етап. Страната ни има договор с Азербайджан за доставката на един млрд. куб. м природен газ годишно. Припомняме, че на 28 септември интерконекторът с Гърция получи Акт 16.
"За мен е голяма чест да се обърна към вас на тази церемония, отбелязваща официалното стартиране на търговските операции на интерконектора Гърция-България. Новата газова връзка има достатъчен капацитет, за да задоволи всички потребности на домашно ниво, като освен това, ще осигури диверсификацията на източниците, както и доставките на природен газ за България. Това е от ключово значение за енергийната сигурност на страната. Съществуването на този интерконектор прави нашата държава по-малко уязвима, като икономическите ползи са доста големи", заяви служебният премиер Гълъб Донев по време на официалната церемония в НДК.
Той подчерта, че икономическите ползи от интерконектора ще бъдат големи, а самият проект е доказателство за отговорността и солидарността между Гърция и България.
"Интерконекторът Гърция-България има потенциала да допринесе за осигуряването на така необходимата сигурност от доставки на природен газ на разумни цени и за гражданите на България и за нашите партньори и приятели в Европа. Ние вярваме, че IGB ще играе своята роля в реализацията на основните цели на енергийната политика на Европейския съюз", добави Гълъб Донев.
"Първи октомври е важна дата за всички ни. Днес отбелязваме началото на търговските дейности в проекта, който надхвърля границите между Гърция и България. Днес навлизаме в ключов етап в развитието на енергийната система в целия регион и предприемаме голяма стъпка напред към по-силна, по-тясносвързана и независима Европа. Началото на търговските дейности и операции в интерконектора започва едва след трудните предизвикателства, пред които бяхме изправени, заедно с политическата воля на правителствата на Гърция и България, подкрепата и доверието на Европейската комисия, работата на хората в нашия енергиен сектор и заинтересованите страни", заяви Теодора Георгиева, изпълнителен директор на ICGB, фирмата-оператор на интерконектора.
Тя изказа личната си благодарност на президента Румен Радев заради неговата ангажираност за завършването на интерконектора преди началото на отоплителния сезон.
От днес можем да потвърдим и гарантираме доставките природен газ не само за България и Гърция, но и за целия регион на Югоизточна Европа, добави Георгиева.
"Оперативната дейност на интерконектора започва днес с капацитет 3 млрд. куб. м. газ на година, което покрива почти цялото потребление на България. Стратегически погледнато нашата работа не привършва тук. До 2024 година очакваме да бъдат създадени компресорни станции в Комотини, което ще подпомогне възможността интерконекторът да се увеличи и капацитетът да бъде до 5 млрд. куб. м. годишно и това в тясно сътрудничество с терминала в Александруполис. Това ще позиционира България и Гърция на ново място в енергийната карта на региона", добави Теодора Георгиева.
От днес започва нова ера за България и за Югоизточна Европа, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя припомни, че ЕС подкрепя този проект от самото начало, и политически, и финансово с 250 млн. евро.
"България получаваше 80% от газа, който използва, от Русия. Това беше преди Русия да реши да започне война срещу Украйна и енергийна война срещу Европа. Този газопровод променя ситуацията и за България, и за енергийната сигурност на Европа. Този проект означава свобода от зависимостта от руския газ. Този интерконектор може да покрие цялото потребление на газ от България, което е страхотна новина в тези трудни времена", посочи тя.
Благодарение на проекти като този Европа ще разполага с достатъчно газ за зимата, подчерта председателя на ЕК. По думите ѝ Европа разполага с всичко необходимо, за да се освободи от зависимостта си от Русия и това е въпрос на политическа воля.
"Намираме се на кръстопът. Енергийната криза е сериозна и изисква от Европа единен отговор, който да позволи да се намалят енергийните разходи за семействата и бизнеса. Вече сме предприели сериозни стъпки в тази посока. ", предупреди тя.
"Интерконекторът между България и Гърция ще изпълнява много важна роля в осигуряването на енергийна сигурност и диверсификация на доставките за Европа. През юли Азербайджан подписа меморандум за сътрудничество с ЕК и до 2027 г. на базата на този документ смятаме да удвоим доставките на природен газ за Европа", заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев.
От години азерският газ е на пазара в Европа, а южният газов коридор е един от най-големите инфраструктурни проекти в региона. Азербайджан е горд, че инициира този коридор и пренася газ до потребителите по нов път и от нов източник. Досега единственият източник е от Каспийско море, но има няколко други газови полета в Азербайджан, които скоро ще започнат да произвеждат и ще допринесат за увеличаването на количествата.
На базата на меморандума за сътрудичество с ЕК, Азербайджан скоро ще доставя и електричество от възобновяеми източници за Европа, обяви президентът. Той изтъкна, че потенциалът на Азербайджан за вятърни станции в Каспийския басейн е в стотици гигавати. "Така че в момента обсъждаме как точно да доставим това електричество до Европейския континент.
"Доставките на природен газ от Азербайджан за България ще разкъсат здравата хватка от руския газ върху региона и заедно с останалите инфраструктурни проекти, които текат, ще допринесат за развитието на газова мрежа, на която може да се разчита", заяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис.
Мисля, че всички осъзнаваме по-широкия геополитически смисъл на това мероприятие. Тръбите ще подсилят сигурността на доставките и за цяла Европа, отбеляза Мицотакис. Той припомни, че Гърция е работила с предишните правителства на България, за да се стигне до прикючването на проекта.
Гърция играе все по-активна роля в регионалния енергиен хъб, който ще обслужва не само България, но всички държави в региона, добави Мицотакис. "Интерконекторът е проект, който свързва държави, които споделят еднакви ценности като солидарност, регионално сътрудничество. Това е конкретен израз на нашата увереност, че ще се справяме с предизвикателствата на бъдещето. Бях много доволен да чуя Урсула Фон дер Лайен, която подчерта колко е важно да имаме силна европейска обща позиция, за да се противопоставим на шантажа на Русия, когато става въпрос за доставка на енергия за Европа", посочи гръцкият премиер.
"Изкуствените дефицити, които Русия създаде, се отразиха не само на Европа, но и на глобалния енергиен пазар. Това доведе до високи цени на енергията във всички страни на света, така че всички стъпки да увеличим нашето трансгранично сътрудничество ще доведат до надеждни енергийни източници на разумни цени. Трябва да продължим нашия ангажимент с партньорите си, да увеличим капацитета на нашето производство, за си напишем домашното в Европа, за да имаме всички възможности да диверсифицираме солидарно нашите енергийни доставки. Нашите съседите ни в Украйна, Молдова и Западните Балкани също разчитат на това", заяви министър-председателят на Румъния Николае Чука.
Стартирането на интерконектора допринася сериозно за диверсификацията на доставките на природен газ и въпреки че в момента можем да празнуваме успеха на проекта, трябва да останем реалисти. Трябва да признаем, че диверсификацията на доставки и маршрути трябва да се ускори, защото Европа трябва да се освободи от своята зависимост от руски горива, добави той.
По думите му, енергийната криза, която бе подсилена от войната в Украйна, увеличи нашата ангажираност към осигуряването на устойчивост на енергийните доставки, запазването на околната среда, когато разработваме нови решения. "Отделните усилия не са достатъчни. Когато има криза, ние трябва да сме обединени и завършването на вертикалния коридор е част от тези решения. Така ще се улесни преносът на газ към Централна и Източна Европа и Западните Балкани", каза още Николае Чука.
Ние всички осъзнаваме, че инвестициите в газ и свързаната инфраструктура са с дългосрочен план, тъй като ние ще имаме нужда от газ, за да осъществим прехода към въглероден неутралитет в границите дадени от Европейския съюз, добави той.
"Искам да поздравя нашите български и гръцки приятели за успешното приключване на този интерконектор, защото в началото никой от нас не вярваше колко важен ще се окаже той", заяви президентът на Сърбия Александър Вучич.
Проектът се оказва много важен и за Сърбия, каза той и отбеляза, че вече е започнало изграждането на интеконектора между Сърбия и България. "След година се надявам да бъде приключен и от двете страни. Надявам се, че по това време през 2023 г. в Сърбия ще се отпразнува подобна церемония.
"Новият интерконектор е идва в много важен момент и за региона, и за континента, защото ние трябва да посрещнем една трудна зима, висока инфлация, растяща безработица. Това е нова възможност за диверсифициране на доставките на газ не само за Балканите, но и за цяла Югоизточна Европа", заяви президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски.
"Колкото сме по-свързани, толкова по-гъвкави ще бъдем, колкото и трудни да са енергийните предизвикателства. За да бъдем устойчиви, за да може нашите домакинства и бизнеси да се възползват от тази възможност, Северна Македония е готова да предприеме всички необходими стъпки в тази посока. За да се постави всичко това в по-широка перспектива, заедно с регионалното сътрудничество, ние имаме нужда от по-широка европейска солидарност. Паневропейската солидарност в действия може да облекчи евроскептицизма, който напоследък е опасност. Очакваме по-малко говорене и повече дейности. При сегашните обстоятелства най-лесният начин да облекчим икономиките си е Европейският съюз да засили механизмите за нашата евроинтеграция с необходимите инструменти", посочи Пендаровски.
Ако нашето бъдеще е в европейската общност, както ние много често твърдим, сега е моментът да не се съсредоточаваме върху тесните национални интереси, а да гледаме какви съвместни усилия може да положим, за да се справим с трудната ситуация, допълни той.
Интерконекторът между България и Гърция не е само инфраструктурен проект, а символ на увеличаващия се потенциал на нашия регион, успешното ни сътрудничество и нашата свързаност, каза президентът на България Румен Радев.
"Отдавна очаквахме този интерконектор. Не беше лесно да го постигнем, няколко български и гръцки правителства бяха сериозно ангажирани с него, трябваше да преодолеем много бюрократични пречки. Сега е моментът да изразя искрената си благодарност към екипа на ICGB, компанията и подизпълнителите, българските и гръцките институции, към ЕК за финансовата подкрепа", добави Радев.
Според него е важно да осъзнаем колко е важно да повишим технологичния капацитет на нашите страни. "Интерконекторът постигна това - българските и гръцките инженери го проектираха и изградиха като ново поколение тръбопровод. Интерконекторът вече променя решително енергийната карта на Европа, най-после имаме реален газов поток от Азербайджан. Президентът Алиев е много надежден партньор, той работеше още с президента Първанов преди 10 години. Това е възможност не само за България, а и за Румъния, Сърбия, Северна Македония и много други държави от Централна и Югоизточна Европа.
"Освен това, очаквайки и старта на хъба в Александруполис, ние наистина ще получим реална диверсификация. Затова интерконекторът не е само инфраструктурен проект, а символ на увеличаващия се потенциал на нашия регион, успешно сътрудничество и нашата свързаност, които допринасят за устойчивото ни развитие, като реализират съвместната европейска стратегия за по-надежда, евтина и сигурна енергия", посочи Радев.
На базата на тази стратегия България ще разраства капацитета на хранилището в Чирен, за да подкрепи съседите си, каза президентът на България. "Ще настояваме за осигуряването на интерконектор и със Сърбия, като поддържаме сътрудничеството си с Румъния", добави той.
"Трябва да разглеждаме нашия регион много по-широка перспектива. Войната в Украйна променя драматично глобалните вериги за доставки и единственият надежден път по земя от Азия и Африка към Европа е през Турция, България и Гърция, нагоре към Сърбия и Румъния. Трябва спешно да увеличим и модернизираме нашите КПП-та, нашите шосета и жп линии. Да консолидираме нашите усилия към коридор номер 8, който свързва черно море с Адриатическо, както и транспортния коридор Солун - Русе. Европа трябва да се фокусира върху проектиране и изграждане на нови тръбопроводи за нефт и газ, както и да се разработи дигитална инфраструктура", каза още Румен Радев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.