Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Великобритания опасва с подводни кабели други страни, за да стане топ износител на ток от вятърни паркове
Проектите на Великобритания за полагане на пет подводни захранващи кабела, способни да захранват с еректричество милиони домове, получиха зелена светлина. Страната има амбицията да използва своите гигантски офшорни вятърни паркове, за да стане един от големите износители на зелена електроенергия през 30-те години на века, съобщава в. Guardian.
Енергийният регулатор Ofgem одобри три проекта за подводни кабели, свързващи Великобритания с електрическите мрежи в Германия, Ирландия и Северна Ирландия, за да спомогне за споделянето на възобновяема електроенергия отвъд границите. Ofgem също се съгласи с планове за нови кабели за свързване на Великобритания с офшорни вятърни паркове в холандски и белгийски води.
Захранващите кабели за високо напрежение, известни като интерконектори, се считат за решаваща част от плана на лейбъристкото правителство за създаване на чиста енергийна система до 2030 г. и за превръщане в нетен износител на зелена електроенергия през следващите десетилетия.
В момента Великобритания има интерконектори с общ капацитет от 11,7 гигавата, които вече работят или са в процес на изграждане. Това е достатъчно, за да посрещне нуждите от енергия на повече от 11 милиона домакинства в Обединеното кралство. Новите проекти ще доведат тази обща мощност до 12 GW през 2030 г., когато проектите започнат да работят, преди да достигнат 18 GW до 2032 г.
Националният енергиен системен оператор заяви, че Великобритания може да стане нетен износител на зелена енергия до края на десетилетието без допълнителни разходи за енергийната система, ако кабинетът предприеме спешни стъпки за справяне с мудността на процедурите за регулиране и планиране в Обединеното кралство, пише изданието.
Акшай Каул, директор на инфраструктурата на Ofgem, каза, че проектът, е бил внимателно оценен, така че да бъдат одобрени само тези неови части, които ще „доставят на потребителите стойност, жизнеспособност и енергийна сигурност“.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.