Виена започва изграждането на първата си геотермална централа

Виена започва изграждането на първата си геотермална централа

Австрийската столица Виена прави още една важна стъпка към климатичната неутралност с началото на строителството на първата си геотермална централа в новия квартал Асперн. Това се посочва в прессъобщение на община Виена, изпратено до БТА. 

След планираното пускане в експлоатация през 2028 г. централата ще захранва до 20 000 домакинства с климатично неутрална топлинна енергия. 

Специално създадено съвместно предприятие между общинската компания "Виенска енергия" (Wien Energie) и О Ем Ви (OMV) започна подготовка за изграждането на обекта, като сондажите ще започнат тази зима. От 2028 г. бъдещото съоръжение ще снабдява до 20 000 домакинства с неутрална по отношение на климата енергия от подземни източници, а това означава с 54 000 тона по-малко въглеродни емисии годишно. 

"Виена има отлични природни ресурси за дълбока геотермална енергия и с този проект се доближаваме до целта за постигане на климатична неутралност до 2040 г.", обяснява заместник-кметът на града Петер Ханке. Това е още една ключова стъпка към опазването на климата и енергийната независимост, добави той. 

Централата ще използва термални извори, намиращи се на дълбочина на повече от 3000 метра за производство на топлинна енергия. "Виенска енергия" планира да инвестира 170 милиона евро в този проект през идните пет години. Дългосрочната цел е централата да захранва до 200 000 домакинства до 2030 г. 

Този проект е ключова част от по-широкия план на Виена за преход към възобновяеми енергийни източници в рамките на стратегията "Без газ" (Raus aus Gas), която предвижда използването на топлинна енергия от различни устойчиви източници като отпадна топлина, големи термопомпи и възобновяеми газове като водород. Геотермалната енергия идва от вътрешната топлина на земната кора, която се получава от радиоактивното разпадане на минералите и непрекъснатата загуба на топлина от първоначалното формиране на земята. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ