Вносът на руски петрол в Индия през май надхвърли обема на доставките от Близкия изток

Вносът на руски петрол в Индия през май надхвърли обема на доставките от Близкия изток

Вносът на руски петрол в Индия през май надхвърли обема на доставките от Близкия изток

През май Индия е купувала по 1,96 милиона барела руски петрол на ден. Това е с 15% повече от обема на закупените суровини през април, пише The Economic Times, позовавайки се на данни от системата за енергийно проследяване Vortexa.

Според изданието вносът на петрол от Русия е надвишил общия обем на доставките за Индия от Саудитска Арабия, Ирак, Обединените арабски емирства и САЩ. В същото време, както отбелязва The Economic Times, в миналото Ирак и Саудитска Арабия са били основните доставчици на петрол за Индия.

Според Vortexa, Ирак е доставил 0,83 милиона барела на ден на Индия миналия месец, Обединените арабски емирства - 203 000 барела на ден и САЩ - 138 000 барела на ден. Доставките от Саудитска Арабия паднаха до 560 000 тона, най-ниското ниво от февруари 2021 г. През май Русия представляваше 42% от целия петрол, доставен за Индия, докато делът на страните-членки на ОПЕК падна до рекордно ниското ниво от 39%.

Според данни на Vortexa средната цена на руския петрол, доставен до Индия през април, включително разходите за превоз, е била 68,21 долара за барел. Средната цена на петрола от Саудитска Арабия за същия период е 86,86 долара за барел, докато петролът от Ирак е 77,77 долара за барел.

На фона на отказа на европейските страни от руския петрол и въвеждането на ценови таван (60 долара за барел) Москва пренасочи доставките си към азиатските страни. Индия не се присъедини към ограниченията срещу руския петрол.

Още през април Ройтерс отбеляза намаляване на дела на внесените в Индия суровини от страните от Близкия изток и Африка на фона на рекордните нива на внос на руски петрол. Financial Times пък писа, че индийските рафинерии са започнали да печелят повече, като купуват руски суров петрол със значителна отстъпка.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ