Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Вътрешните различия убиват ОПЕК
Вътрешните различия убиват Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и способността на картела да влияе на петролните пазари се изчерпва. Това заяви пред „Ройтерс” ръководителят на руския петролен гигант „Роснефт” Игор Сечин, отправяйки най-тежките критики направени някога от него към организацията.
Русия, която е силно засегната от срива на цените на петрола, флиртуваше през последните няколко месеца с идеята за сътрудничество с ОПЕК, но напрежението между членовете на картела - Саудитска Арабия и Иран разруши идеята за постигане на глобално споразумение за замразяване на нивата на петролните добиви.
Игор Сечин, един от най-близките съюзници на президента Владимир Путин, беше единственият руски държавник, който последователно се противопоставяше на споразумение с ОПЕК, дори след като властите в Кремъл одобриха плана за замразяване на нивото на световното петролопроизводство.
„В момента редица обективни фактори изключват възможността, каквито и да са картели да диктуват своята воля на енергийния пазар...Що се отнася до ОПЕК, тя практически престава да съществува като единна организация”, посочи той пред „Ройтерс”.
Компанията „Роснефт” беше скептична от самото начало относно възможността за постигане на какво и да е съвместно споразумение при сегашните условия, включващо участието на ОПЕК. Развитието на ситуацията показа ясно, че сме били прави, сподели Сечин в интервю пред агенцията, дадено през уикенда, на което беше наложено ембарго до вторник вечерта.
Коментари на Игор Сечин за края на ерата, когато ОПЕК можеше да влияе върху световните петролни цени, съвпада и с изненадващите рокади в ключовото Министерство на енергетика на Саудитска Арабия, посочва БНР. В събота беше назначен Халед ал-Фалих за нов петролен бос на кралството, заменяйки дългогодишния министър Али ал-Наими. През изминалата година ал-Фалих изрази многократно своето мнение, че петролният пазар трябва да се балансира чрез намаляване на цените и че Саудитска Арабия има достатъчно ресурси, за да издържи на това ценово развитие.
Вице-принцът на кралството - Мохамед бин Салман, който е топ ръководителя на саудитските петролни политики, също сигнализира, че светът се движи към нова ера, в която търсенето и предлагането, а не ОПЕК, ще определят цените на ценното гориво.
В интервюто Игор Сечин също така призова властите в Русия да изоставят всякаква надежда, че петролните цени могат да се определят от нещо различно от пазарното ребалансиране.
„Основните фактори, които влияят на пазара в момента, са финансите, технологиите и регулацията. Това можем да видим чрез примера на добивания шистов петрол, който се превърна в мощен инструмент за влияние върху световния пазар на горива”, отбеляза шефът на „Роснефт”.
Междувременно фючърсите на двата основни сорта петрол стабилизират между 44,50 и 45,50 долара за барел, следвайки вчерашния техен силен отскок с близо 4%, въпреки по-солиден от очакваното ръст на американските седмични петролни запаси. Според Американския петролен институт (API) запасите на суров петрол в САЩ за седмицата до 6-и май са нараснали с цели 3,45 млн. барела при очаквания за доста по-скромно повишение с 300-400 хиляди барела.
В началото на европейска търговия фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 0,25% към 44,55 долара, но след вчерашно рязко поскъпване от дъно около 43,30 долара за барел. Фючърсите на петрола сорт брент пък стабилизират около нивото на затваряне във вторник от 45,50 долара, когато нараснаха солидно с цели 4%.
Основна причина за доброто представяне на петролните пазари, въпреки рязкото повишение на американските запаси, са новините за настоящо намаляване на световния добив с оглед на продължаващите пожари в канадската област Албърта, политически борби в Либия и серия атака на петролни обекти в Нигерия.
Редица анализатори обаче прогнозират, че текущото намаляване на петролопроизводството ще бъде само временно, визирайки продължаващото нарастване на добивите в страни като Саудистска Арабия и Иран, борещи се за по-голям пазарен дял.
Във вторник изпълнителният директор на Saudi Arabian Oil Co - Амин Насър заяви, че страната планира да повиши своето производство през настоящата година, за да задоволи нарастващото търсене на ценната суровина.
Ние виждаме глобалното повишение на търсено, посочи Насър, добавяйки, че Саудитска Арабия гледа на текущия пазар като на сериозно предизвикателство, но и като на чудесна възможност за растеж (на производството).
В подкрепа на това негово изказване е оповестен във вторник редовен месечен доклад за състоянието на петролните пазари на Енергийната информационна агенция (EIA). Агенцията очаква повишение на глобалното потребление на петрол и другите течни горива с 1,4 млн. барела на ден през настоящата година и с 1,5 млн. барела през 2017-а година, като това представлява нарастване спрямо предходните прогнози от април съответно с 300 хиляди и с 200 хиляди барела на ден.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.