Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европа обвини „Газпром” в злоупотреба с господство на пазара
От Естония на север до България на юг Европейската комисия разследва ценовите политики на „Газпром" в страните членки на Европейския съюз в Източна Европа. Това обяви еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестегер в официално съобщение на сайта на ЕК.
От него става ясно, че Еврокомисията предявява спрямо „Газпром” официално обвинение в нарушаване на правилата за конкуренция в ЕС. „Обезпокоена съм, че „Газпром” нарушава антимонополните правила на ЕС, като злоупотребява с доминиращото си положение на газовия пазар в ЕС.”, казва Вестегер. По-конкретно става въпрос за господстващо положение в 8 държави в Източна Европа - България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия.
„Всички компании, които действат на европейския пазар - без значение дали са европейски или не - трябва да играят по правилата на ЕС", добавя еврокомисарят.
„ Смятаме, че е възможно той (б.р. „Газпром”) да е създал изкуствени пречки, възпрепятстващи свободния поток на газ от някои страни от Централна и Източна Европа към други, което вреди на трансграничната конкуренция. Поддържане на разделени национални пазари на газ също така е позволило на „Газпром" да налага цени, които на този етап считаме за несправедливи. Ако опасенията ни се потвърдят, „Газпром" ще трябва да понесе правните последици от своето поведение", посочва еврокомисарят. Какви биха могли да бъдат те? Сурова глоба, в размер над 10 млрд. евро и задължаване на компанията да позволи по-голяма конкуренция на енергийния пазар в ЕС.
Обвиненията на Брюксел
Еврокомисията подробно излага мотивите си за обвинението и предприетото разследване спрямо „Газпром". Според Брюксел руският газов концерн налага териториални ограничения в споразуменията си за доставка с търговци на едро и някои промишлени клиенти в горепосочените страни. Тези ограничения включват забрани за износ и клаузи, налагащи закупеният газ да се използва на конкретна територия (клаузи за местоназначение).
„Газпром" използва и други мерки, които предотвратяват трансграничния поток на газ, като задължава търговците на едро да получават съгласието на „ Газпром", за да изнесат газ и отказва при определени обстоятелства да променя мястото, където трябва да се достави газа. Комисията счита, че тези мерки пречат на свободната търговия с газ в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП);
Тези териториални ограничения могат да доведат до по-високи цени на газа и позволяват на „Газпром" да провежда несправедлива ценова политика в пет страни от ЕС - България, Естония, Латвия, Литва и Полша, като налага цени на търговците на едро, които са значително по-високи в сравнение с разходите на „Газпром" или с референтни цени. Тези несправедливи цени се дължат отчасти на ценообразуващите формули на „Газпром", по които цените на газа в договорите за доставка се индексират по цените на кошница от петролни продукти и които неоправдано облагодетелстват „Газпром" от неговите клиенти;
Възможно е „Газпром" да използва своето господстващо пазарно положение като поставя доставките на газ за България и Полша в зависимост от получаване на несвързани ангажименти от търговците на едро по отношение на инфраструктура за пренос на газ. Така например, доставките на газ са били поставени в зависимост от инвестиции в проект за газопровод, подкрепян от „Газпром", или от съгласието „Газпром" да засили своя контрол върху даден газопровод, посочват още от ЕК
Руската компания има 12 седмица да отговори на изложението на възраженията на Брюксел, а също и да поиска от ЕК устно изслушване и представяне на насрещни аргументи.
От централата на концерна реагираха светкавично с позиция, разпространена от руските медии
„Газпром" счита за неоснователни претенциите, които предяви Европейската комисия в рамките на продължаващото вече няколко години антимонополно разследване на действията на компанията в ЕС.”, се казва в становището.
"В този случай приетото от Европейската комисия „изложение с възражения" се явява само един етап от антимонополното разследване и не означава признаване на ОАО „Газпром" за виновен в каквито и да е нарушения на антимонополното законодателство на ЕС. „Газпром" строго съблюдава всички норми в международното право и законодателствата на страните, където работи, включително и всичко свързано с образуването на цената на газа.
Разчитаме, че в рамките на разследването ще се вземат под внимание нашите права и законни интереси, допълват от „Газпром". Компанията изразява надежда, че казусът между руското правителство и Европейската комисия скоро ще намери разрешение.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.