Нарушения за милиони левове извършили ЕРП-тата, установиха проверки

Нарушения за милиони левове извършили ЕРП-тата, установиха проверки

2690 нарушения са извършили трите електроразпределителни дружества в периода 2008-2012 г.. Това става ясно от одитите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), представени от председателят на енергийния регулатор Боян Боев.

„Започнахме проверките преди 4 месеца и ги проведохме с наши експерти в едно с външни експерти. Става въпрос за одити. На 12 май ДКЕВР прие докладите на работните групи за извършения регулаторен одит на ЕВН, ЧЕЗ и Енерго-про. Те се проведоха в срок от 4 месеца. Докладите обхванаха цялостната дейност, бе анализирана информация от техническа, юридическа и икономическа гледна точка”, заяви Боев. „Първоначално бяхме провокирани от стотиците и хиляди жалби, които бяха входирани в ДКЕВР от български граждани, защото ДКЕВР е независим регулаторен орган, който защитава интересите на обществото и следва да гарантира енергийната сигурност”, посочи той.

Констатираха се необосновани комисионни, необосновани разходи за консултантски услуги, по-малко разходи за технологични загуби. Изключенията са се превърнали в порочна практика и за трите ЕРП-та. Разпоредбите на Закона за обществените поръчки се заобикалят. Това дава възможност за пренасочване на значителен размер средства на трети лица без провеждането на съответните обществени поръчки”, обясни Боян Боев.

Най-голям брой нарушения от ЕРП-та са свързани с подмяна на електромерите. Само при ЧЕЗ са констатирани 1088 нарушения при 1283 проверки, което са 85% от случаите.

„Говорим за нередности от порядъка на 63% от направените проверки при ЕВН. При Енерго-про одитният екип е направил 580 проверки, нарушенията са 320 – това са 56%”, заяви Боев, цитиран от „Фокус”.

Вижте още: Георги Ангелов: Ситуацията с лицензите на ЕРП-тата е лош сигнал за инвеститорите

Сред другите нарушения е отчитане на консумираната електроенергия за по-дълъг период.

„Вместо установения срок от 31 дни, те са ги отчитали за по-дълъг период, което е увеличило сметките. Друг проблем е, че енергията, която е доставяна, не отговаря на стандартите за качество – напрежението е или по-високо, или по-ниско от закона и БДС”, обясни Боян Боев.

„Дружествата за регулираната дейност през периода 2008-2012 г. са отчели общо с 220 милиона лева повече приходи от това, което са заявили и им е утвърдила ДКЕВР”, посочи той.

Боев подчерта, че всички дружества са работили по един и същи начин – чрез свързани лица, а от допълнителните си приходи и икономията от технологичните загуби, са завишили своите разходи неправомерно, общо в размер на 818 млн. лв. - повече разходи над утвърдените от ДКЕВР за петте години от 2008 до 2012 г.

Наред с констатираните нарушения по одита, бе установено и изплащане на необосновани комисионни на свързани дружества, необосновани високи разходи за мениджърски и консултантски услуги, които са неотразени във финансовия резултат, по-малко разходи за технологични загуби на трите ЕРП-та”, заяви Боев.

„Бяха установени редица нарушения по разглеждането на жалбите в съответните дружества, за които сме съставили констативни протоколи”, допълни Боян Боев.

 „Дружествата са имали необходимост от много по-малък размер признати технологични загуби в сравнение с това, което те са заявили и което им е било заложено от регулатора. Само от технологични загуби икономията за трите дружества е 405 милиона лева за петте години. Въпреки тази икономия, дружествата не са отчели по-високи печалби от утвърдените им, а са използвали тези икономисани средства, за да си увеличат своите административни разходи, в това число консултантски услуги, мениджърски, всякакъв вид външни услуги, включително със свързани лица и други преки разходи. Тези разходи значително надвишават рамката, която сме утвърдили”, обясни той.

На базата на всички констатирани нарушения до момента ДКЕВР ще състави актове за установяване на административни нарушения. Те ще бъдат съставени от определените със заповед длъжностни лица от администрацията на ДКЕВР. Това са над 2000 акта. "Колегите започнаха да пишат, очаквам да успеят да ги оформят в период от 2 седмици – от порядъка на 15-20 дни да приключим с изготвянето на актовете", коментира шефът на енергийния регулатор.

Припомня ме ви, че през март ДКЕВР стартира процедура за отнемане лицензите на електроразпределителните дружества заради натрупани дългове към Националната електрическа компания (НЕК) в размер на около 350 млн. лв. Крайното решение бе отлагано на два пъти заради нови доказателства и искани отсрочки.

Вчера КЗК уличи и трите ЕРП-та в злоупотреба с господстващото положение във връзка с определяне и налагане на необосновано високи цени на достъп до стълбовната електроразпределителна мрежа ниско напрежение, с което се предотвратява, ограничава и нарушава конкуренцията.

Проблемът в енергетиката започна още през 2012 г. с присъединяването на зелените централи. Тогава за три месеца бяха вкарани в експлоатация близо 1000 мегавата ВЕИ. Така на финала се оказа, че непланираното огромно производство на ВЕИ централите не е включено в цената на НЕК, а оттам и в крайната цена. Последва промяна на методиката от ДКЕВР, с което ЕРП-тата бяха задължени да плащат произведената на тяхна територия зелена енергия, а после НЕК да им възстановява парите. Около 400 млн. лв. по данни на регулатора обаче не са възстановени към момента.

От ДКЕВР вече обявиха, че по тяхно мнение прихващанията са незаконни. Както и че с тях се блокира дейността на НЕК и се застрашава сигурността на доставките. За да си получат парите, ЕРП-тата трябва да ги поискат със заявленията за новите цени от 1 юли. Както стана ясно, трите дружества са поискали 8-14% по-скъп ток през деня и 16-26% - през нощта, но не са включили исканията си за зеления ток в заявленията. Те обясняват, че това може да го направи само НЕК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ