Путин: „Южен поток” ще осигури енергийна сигурност на Европа

Путин:  „Южен поток” ще осигури енергийна сигурност на Европа

Газопроводът „Южен поток” е със стратегическо значение за устойчивото снабдяване на Европа с енергийни ресурси. Той ще осигури енергийна сигурност на Стария континент. Това заяви руският президент Владимир Путин по време на визитата си в Австрия, където в рамките на проекта бе подписано споразумение между „Газпром” и ОМВ, предаде РИА „Новости”.

По този повод руският държавен глава заяви, че подписването на споразумението е важна стъпка по пътя към изграждането на газопровода. Путин посочи още, че САЩ правят всичко възможно да предотвратят реализирането на проекта „Южен поток” "и това е обичайна конкурентна борба",  „САЩ са конкуренти. Това е нормална ситуация. Те правят всичко, за да провалят този договор. Точно както беше преди много десетилетия”,

У нас проектът беше спрян на 8 юни след като ЕК ни заплаши със санкции за неспазване на европейските разпоредби. Проектът на нашата територия бе замразен от министърт председателя Пламен Орешарски, докато не стане сигурно, че той напълно отговаря на европейските изисквания.

ОТ ЕК обясниха, че проектът за изграждането на газопровода „Южен поток" не е прекратен, а е спрян засега, докато не отговори на законовите изисквания.

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер обясни, че България има три основни правни проблема по „Южен поток" - в областта на околната среда, на вътрешния пазар и на конкуренцията - въпроси, обхванати от третия енергиен пакет на ЕС. „Сред тези проблеми е достъпът до съоръжението за дружества, които не участват в неговата собственост и не са собственици на пренасяното гориво, както и изборът на фирми за строителството на проекта. Необходими са търгове за строителството, не може просто някой да бъде посочван за строител или проектант. Това са обективни тревоги. Изпратихме писмо до българските власти по повод гласуваните от Народното събрание промени в закона за енергетиката, наши експерти са в София, за да дадат съвети”, поясни Йотингер.

България е част от ЕС, значи трябва да приеме цялото европейско законодателство. То е утвърдено от Съвета на ЕС, където е гласувал и български министър”, посочи еврокомисарят.

Нямаме нищо против "Южен поток", всяка инфраструктура е приемлива. „Южен поток" е нова газопроводна система към съществуващи отношения в газовата сфера. Газът, който ще тече по този газопровод, както би преминавал през Беларус или Украйна. Това не е нов източник, а е нов път, нова тръба. Ние сме обективни и неутрални. На първо място "Южен поток" зависи от инвеститорите и на второ - от държавите от ЕС. Нашата работа е да проверим дали този проект е в съответствие с европейското законодателство. Проверихме съществуващите междуправителствени споразумения и някой от тях не съответстват на европейското законодателство”, допълни Йотингер.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ