Жозеп Борел: ЕС трябва да пренастрои политиката си спрямо Китай

Жозеп Борел: ЕС трябва да пренастрои политиката си спрямо Китай

Жозеп Борел: ЕС трябва да пренастрои политиката си спрямо Китай

Как да се справим с Китай е основен политически въпрос за ЕС, по-сложен от аналогичния за Русия. Разбира се, политическите и икономическите системи на ЕС имат дълбоки различия както с Русия, така и с Китай. За разлика от Русия, Китай е истински системен играч, който е близо до това да отговаря за 20% от световния брутен вътрешен продукт, като този процент расте. Русия представлява около два процента и делът й намалява. Тази позиция изрази върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел на сайта на дипломатическата служба на ЕС.

„Икономическото, политическото и финансовото влияние на Китай е значително и военната му мощ продължава да расте. Неговата амбиция очевидно е да изгради нов световен ред с Китай в центъра, превръщайки се в средата на века във водеща световна сила“, коментира Борел.

По думите му ЕС трябва да е наясно, че много страни виждат геополитическото влияние на Китай като противовес на Запада и следователно на Европа.

„И в един свят, който става все по-фрагментиран и многополюсен, повечето от нововъзникващите страни укрепват пространството си за маневриране, без да избират страна“, добави той.

Според него в този контекст ЕС трябва да пренастрои политиката си спрямо Китай поради най-малко три причини: промените вътре в Китай и нарастващ национализъм, втвърдяването на стратегическата конкуренция между САЩ и Китай и издигането на Китай като ключов играч в регионални и глобални въпроси.

„Това оказва все по-голям натиск върху ЕС и понякога създава неудобни дилеми. Европа е изградена върху идеята за споделен просперитет и днес е сила на мира. Така че ние не искаме да блокираме възхода на нововъзникващите нации, било то Китай, Индия или други. Но логично искаме да гарантираме, че това не накърнява нашите интереси, не заплашва нашите ценности, нито застрашава основания на правила международен ред“, посочи Борел.

„Миналата седмица обсъдихме отношенията между ЕС и Китай с външните министри на ЕС и се съгласихме, че няма алтернатива на тройния подход, при който третираме Китай едновременно като партньор, конкурент и системен съперник, в зависимост от проблема. Но е необходимо да се коригират относителните стойности между тези три елемента, като тази корекция зависи до голяма степен от собственото поведение на Китай и съответния проблем. Министрите от ЕС подчертаха, че трябва да продължим да се ангажираме с Китай, когато е възможно, като в същото време намаляваме стратегическите рискове и уязвимости, като прекалибрираме позицията си по три групи въпроси: ценности, икономическа сигурност и стратегическа сигурност“, добави той.

Борел е категоричен, че що се отнася до ценностите, различията между ЕС и Китай втвърдяват

„Въпреки съществените различия, европейските и китайските общества трябва да се познават по-добре. Пречките пред свободния поток на идеи и пред присъствието на европейци в Китай трябва да бъдат премахнати. В противен случай Китай и Европа ще станат по-чужди един на друг“, каза той.

„Що се отнася до икономическата сигурност, очевидно е, че нашите търговски отношения са небалансирани. С над 400 милиарда евро годишно, търговският дефицит на ЕС е на неприемливо ниво. Това не се дължи на липсата на конкурентоспособност на ЕС, а на преднамерените избори и политики на Китай. Европейските компании са изправени пред постоянни пречки и дискриминационни практики. Освен това ЕС е изправен пред нарастващ риск от прекомерна зависимост от определени продукти и критични суровини“, добави Борел.

По думите му намаляването на рисковете и изграждането на устойчивост в Блока ще изксва диверсификация и преконфигуриране на веригите за създаване на стойност в ЕС, по-ефективна система за контрол на износа, контрол на входящите и евентуално изходящите инвестиции и интелигентното използване на инструмента за борба с принудата.

„ Но нашите международни партньори могат да бъдат сигурни, че всички мерки, които предприемаме, ще останат в съответствие с правилата на Световната търговска оргниазация. Многостранната система трябва да бъде съживена, а не изоставена“, категоричен е Борел.

Той обясни, че третият клъстер засяга по същество Тайван и позицията на Китай относно войната на Русия срещу Украйна.

„По отношение на Тайван позицията на ЕС остава последователна и се основава на неговата „политика за един Китай“. Всяка едностранна промяна на статуквото и всяко използване на сила би имало огромни икономически, политически последствия, както и последици за сигурността. ЕС трябва да се подготви за всички сценарии и да се ангажира с Китай - за поддържане на статуквото и работа за деескалация на напрежението“, коментира Борел.

„Що се отнася до Украйна, нашето послание е ясно: отношенията ЕС-Китай нямат шанс да се развият, ако Китай не накара Русия да се оттегли от Украйна. Изправени пред конфликт, засягащ териториалната цялост и суверенитета на независима държава, всеки т. нар. неутралитет в действителност означава заемане на страната на агресора. Приветстваме положителните стъпки от страна на Китай, насочени към намиране на решение, което да допринесе за справедлив мир в Украйна“, добави той.

„Посланието на всички 27 външни министри миналата седмица беше ясно: най-добрият начин да се оформят изборите на Китай е чрез стабилно ангажиране и чрез намаляване на стратегическите рискове“, каза още топ дипломатът на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ